Πασχαλόγιορτα

Τα Κάλαντα του Λάζαρου.

Που σαι Λάζαρε που είναι η φωνή σου;

Που σε γύρευε η μάνα κι η αδελφή σου.

Ήμουνα στη Γη στη Γη βαθειά χωμένος

και από τους εχθρούς εχθρούς βαλαντωμένος.

Βάγια Βάγια των Βαγιών ,τρώμε ψάρι και κολιό

και την άλλη Κυριακή ψήνουν το παχύ αρνί.

Παιχνίδι με το καλαθάκι και τα αυγά. Πόσα αυγά πρέπει να βάλω στο καλαθάκι ;

Τρίλιζα λουλουδιών. Οι αριθμοί εξυπηρετούν την εξ αποστάσεως διδασκαλία. Τα παιδιά παίζουν σε ζευγάρια.

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ : ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ

ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ, ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ,ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ σε απασχόληση.

Αγαπητοί γονείς ,

τα παιχνίδια με το οικοδομικό υλικό βοηθούν τα παιδιά να γίνουν πιο συνεργάσιμα και κοινωνικά, να αποκτήσουν τις έννοιες του χώρου, της ποσότητας , των σχημάτων, των χρωμάτων.

Τα βοηθούν να διακρίνουν τις διαστάσεις του υλικού , να κάνουν συγκρίσεις και να αριθμούν.  Μαθαίνουν για την έννοια της ισορροπίας και γενικότερα αναπτύσσουν διαπροσωπικές σχέσεις καλλιεργώντας παράλληλα νοητικό, γλωσσικό και κινητικό τομέα. Γι αυτό ενθαρρύνετε τα παιδιά να εκφράζουν τις κινήσεις και τα βήματα της  » δουλειάς » τους χτίζοντας αλλά και την χρήση άλλων αντικειμένων στην κατασκευή.
Το αποτέλεσμα της συνεργασίας είναι τα λαμπρά οικοδομήματα που βλέπετε στις φωτογραφίες.
Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ -ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΩΝ.

<< ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ >>

Τα παιδιά κατασκεύασαν απολιθώματα του Τυραννόσαυρου ΡΕΧ με γύψο και πηλό.

Κοπή βασιλόπιτας

Τα παιδιά έφτιαξαν μόνα τους τις βασιλόπιτες και τραγούδησαν ευχές από κάλαντα για τον καινούριο χρόνο. Δραματοποίησαν ήθη και έθιμα του δωδεκαημέρου και ζωγράφισαν πήλινα πέταλα για το καλό τυχερό. Στο τέλος πήραν και το αρκουδάκι ημερολόγιο. Και του χρόνου με υγεία.!!!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 1 σχόλιο

Διαβάστε επίσης…..

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε το «Ιστολογείν»!

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | 1 σχόλιο