Εργασίες στο Νηπιαγωγείο.
Προετοιμαζόμαστε για την νέα σχολική χρονιά ανανεώνοντας τους χώρους για το Νηπιαγωγείο σε συνεργασία με την σχολική επιτροπή.
Προετοιμαζόμαστε για την νέα σχολική χρονιά ανανεώνοντας τους χώρους για το Νηπιαγωγείο σε συνεργασία με την σχολική επιτροπή.
Η γιορτή λήξης με τίτλο “Τί κι αν είμαι παιδί” είχε θέμα της τα δικαιώματα των παιδιών.
Το θέμα και το περιεχόμενο της γιορτής αναδύθηκε μέσα από τα εργαστήρια δεξιοτήτων και την επεξεργασία του θέματος των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των δικαιωμάτων των παιδιών. Εμπνευστήκαμε και τα μεταμορφώσαμε σε γιορτή!
Η γιορτή λήξης με τίτλο “Έμαθα στο Νηπιαγωγείο” περιλάμβανε όσα μάθαμε όλη την χρονιά.
Επιλέξαμε μόνοι μας τα θέματα της γιορτής από τα εργαστήρια δεξιοτήτων, το σχέδιο δράσης (μετάβαση στο Δημοτικό)και το περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα (“Ανακυκλώνω ανακυκλώνω τη ζωή ανανεώνω”) και τα μεταμορφώσαμε σε γιορτή!
Στο νηπιαγωγείο μας τραγουδάμε πολύ!
Διαλέξαμε τα τραγούδια που αγαπήσαμε
Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιούμε το φετινό σχολικό έτος “Ανακυκλώνω ανακυκλώνω τη ζωή ανανεώνω..” φτιάξαμε τα δέντρα της ανακύκλωσης. Θα αποτελέσουν μέρος του σκηνικού της καλοκαιρινής γιορτής του τμήματος 1.
Στα πλαίσια του προγράμματος ανακύκλωσης που υλοποιούμε το τρέχον σχολικό έτος, συγκεντρώνουμε πλαστικά καπάκια και συμμετέχουμε στο πρόγραμμα για προσφορά αναπηρικού αμαξιδίου σε παιδιά με κινητικά προβλήματα.
Συνεχίζουμε να ανακυκλώνουμε!
Κατηγοριοποιήσαμε τα ανακυκλώσιμα υλικά και τα τοποθετήσαμε στους κατάλληλους κάδους : Στον μπλε ,στον κίτρινο και στον κόκκινο.
Όταν μαζεύτηκαν αρκετά τα μεταφέραμε με αντιπροσωπία μαθητών στο φορτηγό της Green City που έρχεται κάθε Πέμπτη στην γειτονιά μας!