Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους η παλιά ιστοσελίδα του σχολείου μας θα πάψει να ενημερώνεται και η επικοινωνία/ενημέρωση με τη σχολική μονάδα θα γίνεται μέσω της νέας μας ιστοσελίδας. (Στη παλιά σελίδα θα υπάρχει σύνδεσμος ανακατεύθυνσης για το νέο site του σχολείου). Ο νέος ιστότοπος είναι στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://13gym-patras.ach.sch.gr/

Την Τετάρτη 18/9/2024 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς και κηδεμόνες στο Σχολείο μας σχετικά με θέματα λειτουργίας και τη συνεργασία Σχολείου και γονέων. Η συνάντηση για τους γονείς της Α γυμνασίου θα είναι 18.00 με 19.30 και για τους γονείς της Β και της Γ γυμνασίου θα είναι 19.30 με 20.30. Η ενημέρωση θα εστιάσει στο νέο νομοθετικό πλαίσιο για την φοίτηση και τις απουσίες, τα κινητά τηλέφωνα και τα παιδαγωγικά μέτρα.

Ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024-2025 θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο του σχολείου μας την Τετάρτη 11/9 στις 8.30 π.μ.

Οι αιτήσεις για μετεγγραφές μαθητών/μαθητριών θα γίνονται από Δευτέρα 2/9/2024  έως και Τρίτη 10/9/24 στο Σχολείο 9 με 13.30. Με την αίτηση, που θα πρέπει να υπογράφεται και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, θα πρέπει να προσκομίζονται δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του/της μαθητή/τριας (έντυπο εφορίας Ε1 του 2024 ή λογαριασμός ηλεκτρικού ρεύματος της μόνιμης κατοικίας στο ονοματεπώνυμο του γονέα/κηδεμόνα) και σχετική υπεύθυνη δήλωση (χειρόγραφη ή ψηφιακή μέσω gov.gr). Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (Υ.Α. 79942/ΓΔ4/ΦΕΚ 2005/2019 και Ν. 4823/2021), η μετεγγραφή γίνεται εφόσον «…ο/η μαθητής/τρια μετακόμισε σε απόσταση που καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη φοίτηση στο Γυμνάσιο ή Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο από το οποίο πραγματοποιείται η μετεγγραφή ή την επιμέλεια του/της ανέλαβε πρόσωπο που διαμένει σε απόσταση που καθιστά αδύνατη ή εξαιρετικά δυσχερή τη φοίτηση στο Γυμνάσιο ή Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο από το οποίο πραγματοποιείται η μετεγγραφή».

sjjfqzzeun661ffe1f0bbb4

Μαθητές και μαθήτριες από το σχολείο Lovassy László Gimnázium της πόλης Veszprém (Βεσζπρέμ) της Ουγγαρίας και η επικεφαλής εκπαιδευτικός, επισκέπτονται την Πάτρα, την εβδομάδα 15 με 19 Απριλίου 2024, μετά από σχετική πρόσκληση του 13ου Γυμνασίου Πατρών σε συνεργασία με το 11ο Γυμνάσιο Πατρών – Δ. Σιφακάκης.

Η επίσκεψη γίνεται μέσω του Προγράμματος Erasmus και αφορά στην τοπική ιστορία και την πολιτιστική μας κληρονομιά.

Την Τρίτη 16-4 το μεσημέρι, παιδιά, εκπαιδευτικοί και διευθυντές σχολείων, επισκέφθηκαν το νέο Δημαρχείο της Πάτρας, όπου τους υποδέχθηκε εκ μέρους του Δημάρχου Πατρέων, Κώστα Πελετίδη, ο δημοτικός σύμβουλος και καθηγητής Νίκος  Ασπράγκαθος.

Οι Διευθυντές των σχολείων της Πάτρας, Ιωάννα Ευσταθίου και Βασίλης Σχοινάς,  καθώς και η αρχηγός της ουγγρικής αποστολής, εκπαιδευτικός Krisztina Szücs ευχαρίστησαν τον κ. Ασπράγκαθο για την θερμή υποδοχή, πρόσφεραν αναμνηστικά δώρα, ενώ εκείνος με την σειρά του πρόσφερε από ένα δώρο καλωσορίσματος σε κάθε σχολείο.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις από την φιλόξενη υποδοχή στο Δημαρχιακό Μέγαρο, όπου τονίστηκε η τεράστια σημασία της καλλιέργειας των φιλικών σχέσεων μεταξύ των νέων ανθρώπων από όλες τις χώρες έτσι ώστε να προωθούνται οι αξίες της ειρηνικής συνύπαρξης  και της αλληλεγγύης μεταξύ των λαών.

Διακήρυξη δημόσιου πλειοδοτικού διαγωνισμού για εκμίσθωση σχολικού κυλικείου του 13ου Γυμνασίου Πάτρας, (σχολ. κοιν. 5Β).

Πληροφορίες στην γραμματεία του 13ου Γυμνασίου Πατρών, Αυστραλίας 62, τηλ. 2610424543.

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι  την Δευτέρα 8/4 στις 17.30 το απόγευμα, το Σχολείο στο πλαίσιο της επιμορφωτικής του δράσης, διοργανώνει σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και το Κέντρο Πρόληψης ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ, ενημερωτική εκδήλωση για τους γονείς με θέμα “Η συνύπαρξη γονέων και εφήβων στην οικογένεια σήμερα” . Θα γίνει προσπάθεια να απαντηθούν ερωτήματα όπως:

• Τι αλλαγές φέρνει το αναπτυξιακό στάδιο της εφηβείας;
  • Ποια συναισθήματα βιώνουν οι γονείς αλλά και οι έφηβοι;
  • Μέσα από ποιους πρακτικούς τρόπους μπορούμε να βελτιώσουμε τις μεταξύ μας σχέσεις σε αυτό το στάδιο ανάπτυξης;
Η εισήγηση του θέματος και η συζήτηση με τους γονείς θα γίνει από την κ. Σταύρου Θωμαΐς – Κοινωνική Λειτουργό του Κέντρου Πρόληψης Αχαΐας ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ.
Θα χαρούμε πολύ για την παρουσία σας.

Από την Διεύθυνση του 13ου Γυμνασίου Πατρών
3 2
Στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας που αναπτύχθηκε στο μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου και συγκεκριμένα του τμήματος Α2, αφού δανείστηκαν αγγλικά, λογοτεχνικά βιβλία από τη σχολική βιβλιοθήκη, έπειτα δούλεψαν σε σχετικό μάθημα την ανάπτυξη της περίληψης και τέλος χρησιμοποίησαν ΤΠΕ (eclass and padlet) για να ανεβάσουν τη δική τους αγαπημένη ιστορία.
Υπεύθυνη Καθηγήτρια
Τσεκη Χαρά

Το Σχολείο μας, στο πλαίσιο της κοινωνικής του δράσης,  μαζί με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, θα συμμετέχει στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σωματείου ΦΛΟΓΑ το Σάββατο 9/12 το πρωί μετά τις 10 και ως το μεσημέρι στον πεζόδρομο της Ρήγα Φεραίου με χριστουγεννιάτικες κατασκευές που έφτιαξαν μαθητές και μαθήτριες, οι γονείς τους και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου. Λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι του Σαββάτου η χορωδία του Σχολείου μας θα συμμετέχει στο μουσικό δρώμενο της ΦΛΟΓΑΣ μαζί με χορωδίες και άλλων σχολείων στην διασταύρωση Αγίου Νικολάου και Ρήγα Φεραίου στον πεζόδρομο. Ας ενισχύσουμε όλοι μας τον καλό αυτό σκοπό!

ΦΛΟΓΑ 2023