Εργαστήριο Τεχνολογίας

P1220742

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Η διδασκαλία του μαθήματος της Τεχνολογίας βασίζεται στην φράση: “μάθηση μέσα από την πράξη”. Για την σωστή υλοποίηση του μαθήματος είναι απαραίτητη η ύπαρξη εργαστηρίου, στο οποίο οι μαθητές θα μαθαίνουν, χρησιμοποιώντας τα υλικά και τα εργαλεία.
Οι μαθητές εδώ έχουν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τα απαραίτητα βασικά εργαλεία που είναι χρήσιμα στην καθημερινότητα όλων μας. Μαθαίνουν να αναγνωρίζουν, να χρησιμοποιούν σωστά και να επιλέγουν το κατάλληλο εργαλείο για κάθε εργασία. Επίσης οι μαθητές έρχονται σε επαφή με διάφορα υλικά, μαθαίνουν τη χρήση, συμπεριφορά και λειτουργικότητα αυτών. Οι παραπάνω γνώσεις σε συνδυασμό με γνώσεις σχεδίασης, προγραμματισμού και οργάνωσης, δίνουν τη δυνατότητα στα παιδιά να δημιουργήσουν κατασκευές ανάλογες των ενδιαφερόντων και των δυνατοτήτων τους. Παράλληλα οργανώνουν μια ερευνητική εργασία σχετική με το θέμα που αναλαμβάνουν να μελετήσουν και να δημιουργήσουν το μοντέλο-μακέτα του, η οποία συνοδεύει την κατασκευή τους και παρέχει πληροφορίες για τη λειτουργία, ιστορική εξέλιξη και σπουδαιότητά της στην κοινωνία. Με την ολοκλήρωση αυτής της εκπαιδευτικής δραστηριότητας οι μαθητές εκτός από τις γνώσεις που αναφέρθηκαν έχουν αναπτύξει βασικές δεξιότητες όπως: ανάληψης πρωτοβουλιών, οργάνωσης, διαχείρισης χρόνου, αναζήτησης και αξιολόγησης πληροφοριών, προγραμματισμού εργασιών, λήψης απόφασης, αναστοχασμό και επανασχεδιασμό, αυτοπαρουσίασης κ.α.
Στο εργαστήριο υπάρχουν εργαλεία και μηχανήματα κατεργασίας ξύλου, σιδήρου και άλλων υλικών, πάγκοι εργασίας και διάφορα βοηθητικά όργανα και αναλώσιμα υλικά.