Η γιορτή 25ης Μαρτίου 1821 από τις Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις

Την Παρασκευή 22-3-2024 έγινε η γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. Την γιορτή ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί και μαθητές των Ε΄και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας.

Με αφήγηση, θεατρικά δρώμενα, τραγούδια και χορό οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄και της ΣΤ΄τάξης μας διηγήθηκαν  με τον δικό τους τρόπο τον μεγαλειώδη ξεσηκωμό του γένους και μας θύμισαν ένδοξες στιγμές, ήρωες και ηρωίδες του αγώνα σε ένα συγκινητικό μάθημα ιστορίας.

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων κ.κ. Βλάχου Μαρία (ΣΤ), Βλαχαναστάση Διονυσία και Παρνασσού Στέλλα (Ε). Τα τραγούδια της γιορτής επιμελήθηκε η κ. Χαραλαμποπούλου Φωτεινή, τους χορούς η κ. Βλάχου Μαρία.
Το σκηνικό μπροστά από την σκηνή ζωγράφισε η εικαστικός του σχολείου μας κ. Ευστρατία Μαχαιρίδη.

ΓΙΟΡΤΗ 25ΗΣΓΙΟΡΤΗ 25ΗΣ 2ΓΙΟΡΤΗ 25ΗΣ 3

Κατηγορίες: Γιορτές - Εκδηλώσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.