“Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις ” …μαζί με φίλους από την Πολωνία

“Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις “, γράφει ο Ο. Ελύτης, και τα παιδιά του Β1 και του Β2 τη φτιάχνουν σε μια εαρινή συμφωνία-συνάντηση διαδικτυακή με τα παιδιά από την Πολωνία, μέσω του Προγράμματος eTwinning και της συνεργασίας με τίτλο “So this is Christmas (re-run) and more”.
Τραγουδούν τα “χελιδονίσματα”, τα ανοιξιάτικα κάλαντα, παιδικά, λαϊκά τραγούδια που πραναγγέλουν την αναγέννηση της φύσης, το άνθισμα των λουλουδιών και της καρδιάς μας! Η χελιδόνα ιδιαίτερα αγαπητή από τα αρχαϊκά χρόνια στην Ελλάδα, πέρασε από το Βυζάντιο, κελαηδά και καλωσορίζει μέχρι τις ημέρες μας την άνοιξη με ευχές.
Τραγούδια, ευχές Άνοιξης και Πασχαλιάς γεμάτα καλοσύνη, αισιοδοξία και ελπίδα για το μέλλον μάς τραγουδούν και τα παιδιά από την Πολωνία. Dziękujemy! Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Β eTwinning Easter meeting
Εαρινή συνάντηση με πολωνικό σχολείο-συνεργάτη eTwinning της Β΄τάξης

Εν συντομία

Εκδήλωση έναρξης σχολικού έτους 2024-2025 την Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024 στις 19:30.

Ο Αγιασμός θα τελεσθεί την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 08:30 π.μ.

Η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης

schools4climate

Σχολεία για το κλίμα νησίδες ανθεκτικότητας και αλλαγής