Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων

Σε συνεργασία με το Δήμο Λεβαδέων πραγματοποιήθηκε σήμερα 4 Απριλίου, στο χώρο του σχολείου μας εκπαιδευτική δράση με φιλοζωικό χαρακτήρα.

Μας επισκέφτηκε η Chilly με τον εκπαιδευτή της και οι  εκπρόσωποι του Δήμου .Ο εκπαιδευτής   μας μίλησε για τα αδέσποτα ζώα,τον τρόπο που μπορούμε να συμβάλλουμε ώστε να μειωθεί το φαινόμενο της εγκατάλειψης των ζώων συντροφιάς.Οι εκπρόσωποι από το Δήμο μας τόνισαν ότι θα υποστηρίξουν μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου.

IMG 2975

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν στον εκπαιδευτή τις ερωτήσεις τους και να συζητήσουν τους προβληματισμούς τους.

IMG 2978

Σε αντιπαράθεση με την ζωή των αδέσποτων ζώων μιλήσαμε για τη φροντίδα που τυγχάνουν τα ζώα που έχουν μια στέγη και ένα σπιτικό.Δύο μαθητές  προσφέρθηκαν  να φέρουν στο σχολείο το κατοικίδιό τους.Η μητέρα τους ανέλαβε να το φέρει με το λουράκι του.Μας μίλησαν για την φροντίδα του και μας εξήγησαν ότι χρειάζεται υπευθυνότητα ,φροντίδα και αγάπη η συμβίωση με ένα ζωάκι.

IMG 2988