Αρχείο ημέρας 14 Μαρτίου 2024

12o Γυμνάσιο Λάρισας – Μ. Καραγάτσης

Στο κατάμεστο “Χατζηγιάννειο” σφραγίστηκε το νέο όνομα του σχολείου μας “12ο Γυμνάσιο – Μ. Καραγάτσης”

Ήταν μια εξαιρετική βραδιά για όλους εμάς και το σχολείο μας!

Η εκδήλωση για τον Μ. Καραγάτση και την ονοματοδοσία του σχολείου μας στο κατάμεστο από κόσμο «Χατζηγιάννειο» την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 εξελίχτηκε στο μεγαλύτερο πολιτιστικό γεγονός της πόλης. Εκατοντάδες κόσμου ήλθε να δείξει την αγάπη του για το έργο του μεγάλου Λαρισαίου λογοτέχνη και προς το σχολείο μας.

Και ζητάμε ειλικρινά συγγνώμη που δεν προβλέψαμε μια μεγαλύτερη αίθουσα ώστε να μπορέσουν περισσότεροι φίλοι μας να απολαύσουν την βραδιά.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από κοινού με τον Δήμο Λαρισαίων- Αντιδημαρχία Πολιτισμού, τον Σύνδεσμο Γραμμάτων και Τεχνών Θεσσαλίας και τον Μορφωτικό Σύλλογο Ραψάνης.

Βασικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο εγγονός του Μ. Καραγάτση, γνωστός σκηνοθέτης και ηθοποιός κ. Δημ. Τάρλοου, και οι καθηγήτριες του ΑΠΘ και του ΕΚΠΑ κυρίες Λίζυ Τσιριμώκου και Χριστίνα Ντουνιά.

Την εκδήλωση χαιρέτισε ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού κ. Θωμάς Ρετσιάνης και ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Γραμμάτων και Τεχνών κ. Ντίνος Κόκκινος.

Από την πλευρά του, ο διευθυντής του 12ου Γυμνασίου Λάρισας  κ. Αλέξης Καλέσης, υπογράμμισε την ιστορικότητα της στιγμής για το σχολείο που φέτος γιορτάζει 40 χρόνια λειτουργίας, αλλά και για την ιστορική συνοικία των Αμπελοκήπων (Ταμπάκικα) όπου διαδραματίζεται μέρος του μυθιστορήματος του Μ. Καραγάτση «Συνταγματάρχης Λιάπκιν». Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από μουσικό πρόγραμμα με τραγούδια εποχής από τη χορωδία του 12ου Γυμνασίου Λάρισας.

Από την πλευρά μας, θερμές ευχαριστίες προς όλες και όλους τους φίλους που μάς τίμησαν με την παρουσία τους, και ιδιαίτερα στους παλιούς καθηγητές και εκπαιδευτικούς του Σχολείου που πάντα στέκουν κοντά μας.

Πολλές ευχαριστίες και προς όλους τους καθηγητές και μαθητές του σχολείου που εργάστηκαν για μέρες με κέφι και μεράκι για την επιτυχία της.

Το 12ο Γυμνάσιο Λάρισας συνεχίζει το έργο του με χαρά και αισιοδοξία!

Μάρτιος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Ίσως φταίνε τα φεγγάρια” Ν. Μαυρουδής – Τ. Σαμαρτζής -Ε. Βιτάλη

12/6/1965: Παρουσιάζεται η θεωρία του Big Bang για τη δημιουργία του σύμπαντος
Η Μεγάλη Έκρηξη(αγγ: Big Bang) είναι κοσμολογική θεωρία σύμφωνα με την οποία το Σύμπαν δημιουργήθηκε από μια υπερβολικά πυκνή και θερμή κατάσταση, πριν από περίπου 13,8 δισεκατομμύρια χρόνια. Η θεωρία αυτή για τη δημιουργία του Σύμπαντος είναι η πιο διαδεδομένη σήμερα στην επιστημονική κοινότητα.

12/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας
Η Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασία με στόχο την καταπολέμηση της παιδικής εργασίας και πιο συγκεκριμένα τον περιορισμό της παράνομης διακίνησης παιδιών. Υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο, περίπου 1,2 εκατομμύρια παιδιά πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης ενός καλά οργανωμένου δικτύου, που έχει στήσει μια γέφυρα μεταφοράς παιδιών από τις αναπτυσσόμενες στις βιομηχανικά αναπτυγμένες χώρες. Η 12η Ιουνίου είναι, επίσης, αφιερωμένη στα παιδιά της αφρικανικής ηπείρου, που στην πλειοψηφία τους εργάζονται από πολύ τρυφερές ηλικίες και κάτω από αντίξοες συνθήκες.