Αρχείο ημέρας 11 Μαρτίου 2024

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής “Αριστοτέλης”

Screenshot 6

Την Παρασκευή 10 Μαρτίου διεξήχθη ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» 2024, που διοργανώνουν από κοινού το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση. Στόχος του διαγωνισμού είναι η ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής καθώς και η απόκτηση εμπειρίας των μαθητών σε εξετάσεις πανελλήνιας εμβέλειας.
Στον διαγωνισμό, που πραγματοποιείται κάθε χρόνο, συμμετείχαν και μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας. Τους ευχαριστούμε για τη συμμετοχή τους στα μαθήματα προετοιμασίας, που έγιναν εκτός σχολικού ωραρίου, τους συγχαίρουμε για την εθελοντική τους συμμετοχή στον απαιτητικό αυτόν διαγωνισμό και τους ευχόμαστε καλά αποτελέσματα!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Παπαδημητρίου Αρετή, ΠΕΟ4.01 Φυσικός

Ο Δ/ΝΤΗΣ
ΑΛ. ΚΑΛΕΣΗΣ

Πρόσκληση στην εκδήλωση ονοματοδοσίας του σχολείου μας

Το σχολείο μας αποκτά νέο όνομα και σας καλεί στην εκδήλωση

Το 12ο Γυμνάσιο Λάρισας, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης  40 χρόνων από την ίδρυσή του, καθώς και της μετονομασίας του σε  «12ο Γυμνάσιο Λάρισας – Μ.Καραγάτσης», έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην  εκδήλωση «Ο Μ. Καραγάτσης  επιστρέφει στη Λάρισα».
Η εκδήλωση  διοργανώνεται  από κοινού με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Λαρισαίων, τον Σύνδεσμο Γραμμάτων και Τεχνών Θεσσαλίας και τον Μορφωτικό Σύλλογο Ραψάνης, την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 και ώρα 19.00 στο «Χατζηγιάννειο» Πνευματικό Κέντρο (Ρούσβελτ 59). Για τη ζωή και το έργο του μεγάλου Έλληνα και Λαρισαίου συγγραφέα θα μιλήσουν ο σκηνοθέτης κ. Δημήτρης Τάρλοου, εγγονός του Μ. Καραγάτση, και οι ομότιμες καθηγήτριες πανεπιστημίου κυρίες Χριστίνα Ντουνιά (ΕΚΠΑ) και Λίζυ Τσιριμώκου (ΑΠΘ).
Στη διάρκεια της εκδήλωσης θα γίνει και η επίσημη ανακοίνωση του νέου ονόματος του σχολείου.
Η παρουσία σας θα είναι για μας εξαιρετική τιμή.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΕΣΗΣ

Στην Κάρλα που μας πληγώνει

Μελετώντας το υδάτινο πρόβλημα της Θεσσαλίας

Αυτήν τη φορά οι μαθητές μας  της Α’ Τάξης δεν πήγαν στη λίμνη Κάρλα για να θαυμάσουν την ομορφιά της. Το Πρόγραμμα που υλοποιούμε είναι να κατανοήσουν το υδατικό πρόβλημα της Θεσσαλίας που με τις πλημμύρες κατέστη δραματικά επίκαιρο.

Επισκεφτήκαμε τον Φορέα Διαχείρισης Κάρλας στο Στεφανοβίκειο, πήγαμε στην ακρολιμνιά για να δούμε την υπερχείλισή της και να κάνουμε ορνιθοπαρατήρηση με ειδικό εξοπλισμό. Στη συνέχεια, αφού περάσαμε μέσα από πλημμυρισμένα χωράφια και περιβόλια, επισκεφτήκαμε το Μουσείο του Φορέα, όπου ενημερωθήκαμε για την χλωρίδα και πανίδα της Κάρλας καθώς και για τον Λιμναίο πολιτισμό.

(Συνοδοί καθηγητές οι υπεύθυνοι του Προγράμματος, Θεοδότη Παπαδημητρίου, Αλέξης Καλέσης και Πόπη Τεγούση).