Αρχείο ημέρας 1 Μαρτίου 2024

Οι “Νταϊλιάνες” του 12ου Γυμνασίου…

Οι “Νταϊλιάνες” του 12ου Γυμνασίου εντυπωσίασαν στο Φεστιβάλ Χορού Πολιτιστικών Συλλόγων Λάρισας

Η «Νταϊλιάνα» το γνωστό δημοτικό τραγούδι, υποδηλώνει την γυναίκα τη λυγερόκορμη, τη γυναίκα που διακρίνεται για το παράστημα, τη λεβεντιά της αλλά και την ομορφιά της ψυχής της.
Και οι δικές μας «Νταϊλιάνες», μαθήτριες όλες του σχολείου μας, που αποτελούν το Χορευτικό του Πολιτιστικού – Εξωραϊστικού Συλλόγου Αμπελοκήπων, χορεύοντας το τσάμικο «Νταϊλιάνα» καθώς και άλλα γνωστά δημοτικά τραγούδια του τόπου μας ξεσήκωσαν το Δημοτικό Ωδείο Λάρισας το απόγευμα της Πέμπτης και καταχειροκροτήθηκαν.
Το Φεστιβάλ Χορού των Πολιτιστικών Συλλόγων της Λάρισας με τίτλο «Ο Αϊ Βασίλης άργησε μα μέρα» εντυπωσίασε με τη μαζικότητα του – έλαβαν μέρος πάνω από είκοσι συγκροτήματα- αλλά και με την ποιότητα του. Και αναμφίβολα ήταν το μεγάλο γεγονός αυτής της εβδομάδας για την πόλη.

Αρκετοί ακόμη μαθητές του σχολείου πήραν μέρος στο Φεστιβάλ ως μέλη άλλων πολιτιστικών συλλόγων. Ένας από αυτούς είναι ο Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Χειμαδίου:

Μάρτιος 2024