Τμήμα Ένταξης

ent-750×733

Τμήμα Ένταξης του 12ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας (Τ.Ε.)-

Σχολική χρονιά 2020-2021

Το Τμήμα Ένταξης του 12oυ Δ. Σ. Χαλκίδας  λειτουργεί για πάνω από είκοσι χρόνια με αμείωτο ενδιαφέρον προς τον/την μαθητή/μαθήτρια προκειμένου να ενισχυθεί το αυτοσυναίσθημά του.

Ο βασικότερος στόχος όλων είναι η αγαστή συνεργασία, η εμπιστοσύνη των γονέων στο εκπαιδευτικό έργο των δασκάλων και ειδικότερα του-της εκπαιδευτικού του τμήματος για την καλύτερη απόδοση του/της μαθητή/μαθήτριας. Ένα μεγάλο πρώτο βήμα είναι η ματιά του γονέα απέναντι στο συγκεκριμένο τμήμα εκπαιδευτικής υποστήριξης των μαθητών.

Η λανθασμένη αντίληψη  ότι ο μαθητής θα  “στιγματιστεί” από τη φοίτησή του στο Τμήμα Ένταξης, πρέπει να καταρριφθεί από την πλευρά τόσο των γονέων όσο και των ίδιων των μαθητών.

Το Τμήμα Ένταξης παρακολουθούν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα της κανονικής τους τάξης. Εμφανίζουν δηλαδή δυσκολίες στη μάθηση, όπως δυσλεξία, δυσαριθμησία, δυσαναγνωσία, δυσορθογραφία, έχουν νοητική ανεπάρκεια ή ανωριμότητα, προβλήματα λόγου και ομιλίας, συναισθηματικές και κοινωνικές δυσκολίες κ. α. Οι μαθητές που η ελληνική δεν είναι η μητρική τους γλώσσα και εμφανίζουν μειωμένη σχολική επίδοση δε θεωρούνται άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Το τμήμα ένταξης είναι ένα τμήμα στο οποίο φοιτούν οι μαθητές με ιδιαιτερότητες ή μαθησιακές δυσκολίες-αδυναμίες και μαθησιακά κενά (κάτι σαν ενισχυτική διδασκαλία), προκειμένου-σε συνεργασία πάντα με το εκπαιδευτικό υλικό-σχέδιο μαθήματος του/της δασκάλου/δασκάλας της εκάστοτε τάξης και τη διδακτέα ύλη της σχολικής χρονιάς- να καλυφθούν, να προσπελαστούν και ο μαθητής να μπορέσει να ενταχθεί ομαλά και να ακολουθήσει τον γενικό ρυθμό της τάξης του, όπως και να ανταποκρίνεται με σχετική ευκολία στις δραστηριότητες και τις απαιτήσεις του επιπέδου της τάξης στην οποία φοιτά.

Με πολλή όρεξη και αγάπη για αυτό που επιλέξαμε να κάνουμε όλα τα χρόνια μας ως δάσκαλοι, με σεβασμό προς όλους τους μαθητές και μαθήτριες και αφουγκραζόμενοι πάντα τις ανησυχίες τους, ετοιμάζουμε και φέτος το πιο ξεχωριστό τμήμα. Την “Πολύχρωμη Τάξη” μας, όπου ο κάθε μαθητής/μαθήτρια ξεχωριστά θα έχει την ευκαιρία, δουλεύοντας σε εξατομικευμένο πρόγραμμα, ειδικά διαμορφωμένο στις όποιες μαθησιακές αδυναμίες του, να αναδείξει όλες του τις πολύπλευρες ικανότητες-δεξιότητες, να χτίσει και να εξελίξει το γνωστικό-κοινωνικό-συμπεριφορικό του προφίλ όχι μόνο ως μαθητής/μαθήτρια αλλά και ως μετέπειτα ενήλικας με κρίση και αυτόβουλη δύναμη σε μια απαιτητική  κοινωνία που καθημερινά αλλάζει, αμφισβητεί, κρίνει, αποδοκιμάζει.

Στόχος του τμήματος, είναι η σχολική και κατ’ επέκταση η κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών αυτών , σύμφωνα και με τις σύγχρονες παιδαγωγικές και κοινωνικές αντιλήψεις και επιδιώξεις των αναπτυγμένων κρατών.

Δέχεται μικρό αριθμό μαθητών από όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου. Οι μαθητές της πρώτης τάξης γίνονται δεκτοί το δεύτερο τρίμηνο.

Η φοίτηση των μαθητών/τριών στο Τμήμα Ένταξης είναι μερική, ανάλογα με τις μαθησιακές δυσκολίες που παρουσιάζει κάθε μαθητή/τρια. Δηλαδή, ένας/μια μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθεί τα γλωσσικά μαθήματα ή τα Μαθηματικά μερικές ώρες την ημέρα ή και την εβδομάδα στο Τ.Ε. (Τμήμα Ένταξης), για ένα διάστημα μικρό ή μεγάλο, ή και ολόκληρο το σχολικό έτος, μέχρι να ξεπεράσει τις δυσκολίες του-και σε ώρες ειδικοτήτων (ξένων γλωσσών, Εικαστικών, Μουσικής ή Γυμναστικής), ενώ παράλληλα παρακολουθεί τα άλλα μαθήματα στην κανονική του τάξη.

Προϋποθέσεις εγγραφής στο Τμήμα Ένταξης

Ο μαθητής που πρόκειται να φοιτήσει στο Τμήμα Ένταξης οφείλει να έχει:

• γραπτή συγκατάθεση των γονιών του και
  • βεβαίωση της διαγνωστικής επιτροπής(Ε.Δ.Ε.Α.Υ. Επιτροπή Διαγνωστικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης )

Εφόσον το πρόγραμμα λειτουργίας του τμήματος το επιτρέπει, είναι δυνατό να μετεγγραφεί στο σχολείο, μαθητής με μαθησιακές δυσκολίες προερχόμενος από σχολείο που δε διαθέτει Τμήμα Ένταξης.

Οργάνωση του τμήματος

H αίθουσα του Τμήματος Ένταξης που φιλοξενεί τα παιδιά  είναι αρκετά ευρύχωρη. Ο υπεύθυνος δάσκαλος έχει χωρίσει με ευδιάκριτο τρόπο μέσα στην αίθουσα γωνιές εργασιών, παραμυθιού, παιχνιδιού, κουκλοθέατρου και χαλάρωσης. Σε κάθε γωνιά τα παιδιά μπορούν να ασχοληθούν με άνεση με τις αντίστοιχες δραστηριότητες.

Το κουκλοθέατρο και η “Γωνιά παιχνιδιού”                Η “Γωνιά χαλάρωσης”

Οι μαθητές παρακολουθούν εξατομικευμένα προγράμματα ανάλογα με το γνωστικό τους επίπεδο και τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες, αφού βέβαια έχει προηγηθεί αξιολόγηση των ικανοτήτων τους. Η δυνατότητα χρήσης των ηλεκτρονικών υπολογιστών του σχολείου, αποτελεί ένα ισχυρό κίνητρο για την ολοκλήρωση των εργασιών τους, αλλά ταυτόχρονα ένα συμπληρωματικό μέσο μάθησης, εμπέδωσης και ανατροφοδότησης, καθώς και το εποπτικό και οπτικοακουστικό υλικό. Η πλούσια συλλογή CD ROM με εκπαιδευτικά προγράμματα που έχει ο δάσκαλος στη διάθεσή του συμπληρώνουν το εκπαιδευτικό του έργο.

Ο αριθμός των μαθητών του Τμήματος Ένταξης ασφαλώς δεν είναι σταθερός, κι αυτό είναι φυσικό, αφού στόχος του τμήματος είναι η πλήρης ενσωμάτωση των παιδιών αυτών στην κανονική τους τάξη.

Η οργάνωση και λειτουργία του Τμήματος Ένταξης είναι υπόθεση και ευθύνη ολόκληρου του σχολείου. Ενώ κρίνεται απαραίτητη η στενή και συνεχής συνεργασία όλου του διδακτικού προσωπικού, των γονέων και των εκπαιδευτικών υπηρεσιών της περιοχής του σχολείου.

Υπεύθυνος δάσκαλος του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2022-2023 είναι ο κ. Καλτσάς Δημήτρης με πολύχρονη εμπειρία στον χώρο της Ειδικής Αγωγής.