Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.)

ΕΔΥ

Ενημέρωση για τη λειτουργία της Ε.Δ.Υ.

Τι είναι η Ε.Δ.Υ. και ποιος είναι ο ρόλος της;

Η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) έχει αρμοδιότητα την εκπαιδευτική αξιολόγηση και υποστήριξη των μαθητών και της σχολικής κοινότητας. Αποτελείται από τα εξής μέλη με τους αναπληρωτές τους:

α) Τη διευθύντρια της σχολικής μονάδας, η οποία επιτελεί ρόλο συντονιστή και αναπληρώνεται από τη νόμιμη αναπληρώτριά της στη διεύθυνση της μονάδας,

β  Την  εκπαιδευτικό του Τμήματος ένταξης με εξειδίκευση στην Ε.Α.Ε., που υπηρετεί στη σχολική μονάδα,

γ) έναν/μια (1) ψυχολόγο του κλάδου ΠΕ23, που υπηρετεί στο Κέντρο Υποστήριξης του Σ.Δ.Ε.Υ.,

δ) έναν/μια (1) κοινωνικό/ή λειτουργό του κλάδου ΠΕ30, που υπηρετεί στο Κέντρο Υποστήριξης του Σ.Δ.Ε.Υ.,

ε) τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων του μαθητή ή της ομάδας μαθητών που έχουν ανάγκη υποστήριξης.

Στις συνεδριάσεις των Ε.Δ.Υ. καλούνται οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, αν οι Ε.Δ.Υ. συνεδριάζουν για το σχεδιασμό Εξατομικευμένου Προγράμματος Εκπαίδευσης (Ε.Π.Ε.), καθώς και για την παροχή απόψεων σε κάθε άλλη περίπτωση που κρίνεται σκόπιμο. Οι ενέργειες και εισηγήσεις της ΕΔΕΑΥ έχουν εκπαιδευτικό προσανατολισμό.

Αποσκοπούν στην ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών με εκπαιδευτικές ανάγκες και στη βελτίωση των ικανοτήτων και δεξιοτήτων τους. Κάθε θέμα που αφορά τη λειτουργία της Ε.Δ.Υ. αντιμετωπίζεται υπό το πλαίσιο της προστασίας των προσωπικών δεδομένων των εμπλεκομένων και του επαγγελματικού και υπηρεσιακού απορρήτου.

Στο πλαίσιο λειτουργίας της Ε.Δ.Υ. έχουν τοποθετηθεί  στο σχολείο μας η κοινωνική λειτουργός κ. Παπαχρήστου Γεωργία και η ψυχολόγος κ.  Μυρτώ Χρυσούλα Ρουμελιώτη, οι οποίες είναι διαθέσιμες για συνεργασία με τους γονείς. Η συνεργασία των μελών της Ε.Δ.Υ. με τους γονείς γίνεται κάθε Πέμπτη, κατόπιν συνεννόησης, προκειμένου να κανονιστεί συνάντηση σε συγκεκριμένη ώρα. Όσοι/όσες  ενδιαφέρεστε, μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου 2221300312 για να κλείσετε μια συνάντηση.