ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΤΖΙΒΑΝΗ

Την Τρίτη 24/9/2019 οι Β΄,Γ΄,Δ΄και Ε΄τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Οινοποιείο Τζιβάνη στη Ριτσώνα Εύβοιας. Τα παιδιά μέσα από βιωματικές δράσεις ήρθαν σε επαφή με τον τρύγο, μαζεύοντας σταφύλια από το αμπέλι. Παράλληλα γνώρισαν τον παραδοσιακό τρόπο παραγωγής του μούστου μέσα από το πάτημα  των σταφυλιών.

Ακολούθησε περιήγηση στο σύγχρονο οινοποιείο έτσι ώστε οι μαθητές να γνωρίσουν τις μεθόδους παραγωγής και εμφιάλωσης του κρασιού.  ΄Επειτα  ξεναγήθηκαν στη μουσειακή συλλογή με παραδοσιακά και όχι μόνο αντικείμενα που φιλοξενείται στον ίδιο χώρο.

Οι μαθητές απόλαυσαν την εμπειρία αυτή αποκτώντας παράλληλα γνώσεις για ένα  προϊόν, όπως είναι το σταφύλι, που ευδοκιμεί στην περιοχή μας.