The Tipping Point in Education- Συμμετοχή του τμήματος Ε3 στο TIPPING POINT

IMG a790d0487243963e90ιιc3aeee9648063f V

Το σχολείο μας , και πιο συγκεκριμένα το Ε3 τμήμα, συμμετείχε στο Πρόγραμμα «Υποστήριξη μαθητών/τριών στις πληγείσες περιοχές του Νομού Έβρου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας» που υλοποιεί ο φορέας The Tipping Point in Education σε συνεργασία με το 100mentors και την Τράπεζα Πειραιώς.
Το καλοκαίρι του 2023 στην περιοχή μας ξέσπασε πυρκαγιά μεγάλης έκτασης και επικινδυνότητας. Καταστράφηκαν κατοικίες, το φυσικό περιβάλλον καθώς και ζωές ζώων. ‘Ολη αυτή η κατάσταση αποτυπώθηκε στις ψυχές όλων μας.
Θέλοντας να μοιραστούμε αυτή την εμπειρία μας και να βοηθηθούμε στην απαλλαγή του άγχους που μας προκάλεσε καθώς και να μάθουμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας, συνεργαστήκαμε με τον οργανισμό TIPPING POINT Μέσα από ζωντανές συνεδρίες γνωρίσαμε τους μέντορές μας που μας συμβούλευσαν, μας παρότρυναν, μας διασκέδασαν, μας χαλάρωσαν. συζητώντας  για τους τρόπους διαχείρισης άγχους μετά από φυσικές καταστροφές και για τη σημασία της πρόληψης ΄Ήταν  μια πολύ ωραία εμπειρία. Στα πλαίσια αυτών των συνεδριών δημιουργήσαμε αφίσα με το περιεχόμενο των συνεδριών με τίτλο «Η φύση προστατεύεται από τα παιδιά»
IMG a790d0487243963e90c3aeee9648063f V 1