“Ο Πέτρος κι ο Λύκος” – Ζωντανή αναμετάδοση συναυλίας

Την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024, οι μαθητές της Γ’ και της Δ’ τάξης του 12ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σε ζωντανή αναμετάδοση από το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης την συναυλία με το έργο του Sergei Prokofiev “Ο Πέτρος και ο Λύκος” σε συνεργασία με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές είχαν προετοιμαστεί σε προηγούμενη διδακτική ώρα για το μουσικό έργο, το συνθέτη και τα μουσικά όργανα της ορχήστρας και ανυπομονούσαν να παρακολουθήσουν την εξέλιξη της ιστορίας. Το μουσικό παραμύθι “Ο Πέτρος και ο Λύκος” γράφτηκε από τον σπουδαίο Ρώσο συνθέτη Sergei Prokofiev με σκοπό να διδάξει τα παιδιά σχετικά με το χαρακτήρα και τη χρήση των οργάνων της συμφωνικής ορχήστρας και να τα εξοικειώσει με αυτά αντιστοιχώντας κάθε χαρακτήρα του παραμυθιού με κάποιο συγκεκριμένο μουσικό όργανο.

Μπορείτε να δείτε λίγες φωτογραφίες στην ακόλουθη παρουσίαση και να περιηγηθείτε:

Συντελεστές της παράστασης:

Διεύθυνση ορχήστρας: Μιχάλης Οικονόμου
Αφήγηση: Ανθή Σαββάκη
Εικονογράφηση/εικαστική επιμέλεια: Μανώλης Φραγγίδης
Μετάφραση κειμένου: Νίκος Κυριακού

Σε συνεργασία με τo Thessaloniki Comic Convention «The Comic Con»

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους εκπαιδευτικούς και τη Διεύθυνση του σχολείου για την αμέριστη συνεργασία τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σπανοπούλου Ανέζα, μουσικός.