Θετικά πρότυπα στο σχολείο

Στα πλαίσια της Αξιολόγησης Σχολικής Μονάδας και ειδικότερα στον άξονα Σχολική Διαρροή-Θετικά πρότυπα, τα τμήματα Γ’2 και Ε’1, με τις δασκάλες τους Ιωάννα Ζουπίδου και Δήμητρα Κυριάκη, πραγματοποίησαν συνάντηση με τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής Νιχάτ Χασεκή.

Στόχος ήταν η ενημέρωση των μαθητών για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο μαθητής στη σχολική κοινότητα λόγω διαφορετικής μητρικής γλώσσας. Ο κ. Νιχάτ μίλησε για την προσωπική του εμπειρία ως μαθητής. Έπειτα οι μαθητές έκαναν ερωτήσεις στον κ. Νιχάτ, προκαλώντας μια εποικοδομητική συζήτηση γύρω από τις δυσκολίες που αντιμετώπισε. Ο επιδιωκόμενος στόχος της συνάντησης του μαθητή-εκπαιδευτικού πλέον κ. Νιχάτ πραγματοποιήθηκε μετά από επίπονη προσπάθεια, συχνή φοίτηση και υπομονή.

Το συμπέρασμα επομένως ήταν ότι οι δυσκολίες των μαθητών στη σχολική κοινότητα πρέπει μα αντιμετωπίζονται με υπομονή και επιμονή τόσο από τους ίδιους όσο και από το οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον τους.