Επίσκεψη στο Εθνολογικό Μουσείο

Την προηγούμενη Τετάρτη τα τρία τμήματα της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Εθνολογικό Μουσείο στην πόλη μας.

Προσπαθήσαμε να προσφέρουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες μια εμπειρία μάθησης στην πράξη. Είχαμε ήδη κάνει την ενότητα στη γλώσσα “Μες στο μουσείο” και έπειτα μια ενότητα σχετική με παιχνίδια. Επομένως η επιλογή του προγράμματος “Παίζοντας μες στον χρόνο” ήταν εύκολη.  Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με παραδοσιακά παιχνίδια, υλικά και άυλα.

Μπαίνοντας στο μουσείο, την προσοχή μας τράβηξαν τα διάφορα εκθέματα του μουσείου, μιας και βλέπαμε αντικείμενα που δεν τα είχαμε ξαναδεί και μας έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Στην συνέχεια μιλήσαμε για τα παιχνίδια που παίζουμε εμείς και είναι τα αγαπημένα μας. Είδαμε παιχνίδια που χρησιμοποιούσαν τα παιδιά πριν κάποιες δεκαετίες και παίξαμε κλασικά παραδοσιακά παιχνίδια, όπως “βασιλά, βασιλιά…”, “περνά περνά η μέλισσα” και άλλα. Συγκρίναμε επίσης σύγχρονο και παραδοσιακό λάχνισμα, προκειμένου να χωριστούμε σε ομάδες.

Χορτάτοι από παιχνίδι αναχωρήσαμε για το σχολείο.