Το 3ο πρωινό δωρεάν βιβλίου υλοποιήθηκε σήμερα με μεγάλη επιτυχία. Βιβλία που δωρήθηκαν από γονείς του σχολείου μας, εκπαιδευτικούς, μαθητές, βιβλία που παραχωρήθηκαν από τη θεατρική ομάδα Επίκυκλος, με την οποία συνδιοργανώσαμε την εκδήλωση, άλλαξαν χέρια σε μια όμορφη μέρα με ατμόσφαιρα γιορτής. Οι καλεσμένοι μας, μαθητές και μαθήτριες νηπιαγωγείων, δημοτικών και γυμνασίου μας επισκέφτηκαν και αφού περιηγήθηκαν στα κατάφορτα από βιβλία τραπέζια μας, έφυγαν παίρνοντας μαζί τους το βιβλίο της προτίμησής τους. Ευχαριστούμε όλους όσοι μας πρόσφεραν τα βιβλία τους, τους εκπαιδευτικούς των σχολείων που μας επισκέφθηκαν, τις μαθήτριες και μαθητές μας που βοήθησαν στην υλοποίηση, τη θεατρική ομάδα του Επίκυκλου και ιδιαίτερα τον αγαπημένο μας Σπύρο Λαζαρίδη. Μακάρι, να μπορέσουμε και του χρόνου να γιορτάσουμε μαζί το βιβλίο!
Η ομάδα Φιλαναγνωσίας του 2ου Λυκείου Σταυρούπολης
διαβάζει για μας το βιβλίο του αγαπημένου μας Ευγένιου Τριβιζά
Καλώς ήρθατε παιδιά μας! καλώς ήρθατε συνάδερφοι εκπαιδευτικοί και γείτονες !
Η ατμόσφαιρα χριστουγεννιάτικη, συγκινητική καθώς αυτά είναι δικά μας παιδιά!
Αλλά και μαγική! Γιατί χωρίς μαγεία δεν γίνεται!
Η Φρικαντέλλα, μέσα στο κλίμα της αγάπης, της αποδοχής, της συνεργασίας,
ημέρεψε! Και γλύκανε!
Τα παιδιά τη λάτρεψαν, το χάρηκαν, πρόσφεραν και πήραν!
Και γέμισε το σχολείο κάλαντα! Και εμείς τα είπαμε και οι γονείς τα είπαν!
Στα ποντιακά!
Ήρθαν την κατάλληλη στιγμή οι γονείς του Ιωάννη !
Δεν αφήνουμε όμως τις ευκαιρίες!
Ήρθατε στο νηπιαγωγείο, θα παίξετε!
Με το παιχνίδι που φτιάξαμε μόνοι μας και μετά θα φύγετε!
Αλλά θα τα ξαναπούμε !
Μας άρεσε!!