Φυτεύουμε δέντρα στην … αυλή των ονείρων μας

Μετά τη δημιουργία του λαχανόκηπου από το ολοήμερο τμήμα, ήρθε η σειρά του κλασικού.
Η αυλή ετοιμάζεται ! Οι βοηθοί μας ..πολλοί! Παππούδες, γονείς, η γεωπόνος του βοτανικού κήπου με τις συμβουλές της!

Και η μέρα έφτασε!! Μετά από πολλές βροχερές μέρες στις αρχές του χειμώνα, μια ηλιόλουστη κρύα μέρα τα δέντρα μας περίμεναν στην αυλή! Ελιά, ροδιά, καλλωπιστική δαμασκηνιά, μουριά, νερατζιά και μια κουτσουπιά περίμεναν υπομονετικά τη σειρά τους!

Οι ομάδες των παιδιών διάλεξαν το δέντρο τους και δημιούργησαν τις καρτέλες που θα καταγραφούν οι παρατηρήσεις τους.

Σκάφτηκαν οι λάκοι και άρχισε το φύτεμα. Όλοι βάλανε το χεράκι τους!

Ολόκληρες οικογένειες δώσανε το παρόν σε μια γιορτή του σχολείου αλλά και του περιβάλλοντος, που θα αφήσει παρακαταθήκη στις επόμενες γενιές των παιδιών που θα φοιτήσουν στο σχολείο μας!

Η επαφή των παιδιών με τη φύση και η λειτουργία της αυλής σαν  ένα δυναμικό πεδίο μάθησης είναι από τους κύριους στόχους του περιβαλλοντικού μας προγράμματος και αρχίζουν να υλοποιούνται!

1 άποψη για το “Φυτεύουμε δέντρα στην … αυλή των ονείρων μας

1. ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ, Ο ΣΠΟΡΟΣ ΒΛΑΣΤΙΖΕΙ, Η ΡΙΖΑ ΔΕΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ!!!!!!!!!!ΝΑ 'ΡΘΟΥΝ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΕΥΧΟΜΑΙ, ΝΑ ΘΕΡΙΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΟΣΊΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΣΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.