Μήνυμα στο μπουκάλι

Γυμνάσιο Γαλατά 3  χάρτης

Οι μαθητές του Α’2 με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κυρίας Αρτέμιδος Σακίδη στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας έμαθαν να γράφουν σημειώματα. Έτσι, όλοι μαζί έγραψαν ένα σημείωμα με ευχές και το έκλεισαν σε μπουκάλι, το οποίο ξεκίνησε το ταξίδι του από την παραλία της Κινέτας.Στόχος της δράσης ήταν η εξοικείωση των παιδιών με τον γραπτό λόγο, η κατανόηση των διαφορετικών τρόπων επικοινωνίας, η ενίσχυση της ομαδικότητας και φυσικά η προσφορά θετικών συναισθημάτων στον πιθανό παραλήπτη.Το μπουκάλι των παιδιών τερμάτισε το ταξίδι του έπειτα από έναν μήνα περίπου στην παραλία Καλλονή Τροιζηνίας – Μεθάνων και είχε ως παραλήπτες μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Γαλατά οι οποίοι πραγματοποιούσαν καθαρισμό της παραλίας, κάτι που μας συγκίνησε και ένωσε με μοναδικό τρόπο τις σχολικές μας κοινότητες.

Η διεύθυνση του Γυμνασίου επικοινώνησε με το σχολείο μας. Η χαρά των παιδιών ήταν μεγάλη!

Σχολείο 1 Σχολείο 2 Σχολείο 3 Σχολείο 4 Γυμνάσιο Γαλατά 1 Γυμνάσιο Γαλατά 2