LIBERTY GUIDE DOGS

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Σήμερα 11/4/2022 ημέρα Δευτέρα, στο χώρο του σχολείου μας είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Liberty Quide Dogs. Να σημειωθεί ότι, οι εθελοντές του Liberty Guide Dogs επισκέπτονται σχολεία, καθώς το πρόγραμμα «Liberty with a Guide Dog» έχει εγκριθεί από το υπουργείο Παιδείας και έχει ως στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός Αττικής, σχετικά με τη χρήσηπροαγωγή και συμπερίληψη των σκύλων οδηγών στην καθημερινότητα των ατόμων με οπτική αναπηρία.

Η Liberty Guide Dogs ιδρύθηκε το 2018 από τον πιστοποιημένο εκπαιδευτή GDMI σκύλων Γιάννη Κονδράρο και εξειδικεύεται στην εκπαίδευση σκύλων οδηγών για άτομα με ολική ή μερική απώλεια όρασης. Το όραμα του Γιάννη ενέπνευσε κι άλλους εθελοντές με παρόμοια θέληση και κοινωνικό αίσθημα, να συνεισφέρουν σε έναν κόσμο πιο συμπεριληπτικό με ίσες ευκαιρίες για όλους.

Ο ιδρυτής του Μη Κερδοσκοπικού Οργανισμού Liberty Guide Dogs και εκπαιδευτής σκύλων οδηγών (Guide Dog Mobility Instructor), Γιάννης Κονδράρος μας εξήγησε κατά τη διάρκεια του προγράμματος ότι στη Liberty Guide Dogs οι σκύλοι-οδηγοί παίζουν ουσιαστικό ρόλο στη ζωή των ανθρώπων με μερική ή ολική απώλεια όραση. Έχουν αναλάβει έναν πολύ σοβαρό ρόλο. Είναι οι σκύλοι – οδηγοί που λαμβάνουν εξειδικευμένη εκπαίδευση με στόχο να οδηγούν με ασφάλεια όσους δεν μπορούν να πορευτούν μόνοι τους. Εκπαιδεύονται για να παρέχουν ασφαλείς διαδρομές σε ανθρώπους με οπτική αναπηρία, εξασφαλίζοντάς τους την αυτονομία και την ανεξαρτησία τους. Με το που θα τους φορέσουν το ειδικό σαμαράκι εργασίας (harness), προσηλώνονται στην καθοδήγηση του χειριστή τους.  Μας ανέλυσε με κάθε λεπτομέρεια  για την  εκπαίδευσή τους , η οποία έχει διάρκεια περίπου δύο χρόνια. Αρχίζει αμέσως μόλις τα επιλέξουν, δηλαδή όταν είναι 52 ημερών. Τον πρώτο χρόνο της ζωής τους πηγαίνουν στους ανάδοχους γονείς και με την υποστήριξη εξειδικευμένου προσωπικού της Σχολής κοινωνικοποιούνται και εκπαιδεύονται σε θέματα συμπεριφοράς. Παράλληλα με το κουτάβι εκπαιδεύονται και οι ανάδοχοι γονείς. Μετά τον πρώτο χρόνο, όταν ο σκύλος θα έχει φτάσει την ηλικία των 12-14 μηνών, γίνεται η τελική αξιολόγησή του, με εξειδικευμένα κριτήρια, έτσι ώστε να περάσει στο επόμενο στάδιο, που είναι της οδήγησης και της προχωρημένης υπακοής. Ο σκύλος που θα περάσει επιτυχώς το πρώτο στάδιο, θα εκπαιδευτεί για ένα ακόμη έτος από εκπαιδευτές σκύλων οδηγών και μετά την τελική αξιολόγησή του θα αποκτήσει «πτυχίο» ως σκύλος – οδηγός τυφλών. Οι άνθρωποι της Liberty φροντίζουν, κάθε ενδιαφερόμενος να αποκτήσει τον σκύλο που του ταιριάζει, έτσι ώστε να είναι μια χαρούμενη ομάδα.  Αξίζει να σημειωθεί  ότι στον ενδιαφερόμενο ο σκύλος παρέχεται δωρεάν.

Ο κ. Κονδράρος ανέφερε στην πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση που μας πρόσφεραν  ότι «Το ταξίδι της εκπαίδευσης είναι ωραίο και δύσκολο, αλλά και ανταποδοτικό. Επιβράβευση και ικανοποίησή μας είναι να βλέπουμε την ομάδα μας να κυκλοφορεί με ασφάλεια στον δρόμο και να έχει ισότιμη ευκαιρία πρόσβασης και διαβίωσης».

Με την Liberty σήμερα  μοιραστήκαμε εκπαιδευτικοί και μαθητές, τις ίδιες αξίες και το όραμα για ένα καλύτερο, πιο συμπεριληπτικό μέλλον και μία δίκαιη και ισότιμη κοινωνία. Παράλληλα δίνουμε και την ευκαιρία στη σχολική μας μονάδα  να συμμετέχει σε δράσεις με ουσιαστικό σκοπό και να αποκομίζουν μοναδικές εμπειρίες εθελοντισμού.»

Ευχαριστούμε θερμά για  την ανταπόκριση του κ. Κονδράρου Ιωάννη, μέσα από το πρόγραμμα  Liberty Quide Dogs, ώστε όλοι οι εκπαιδευτικοί και μαθητές μας να γνωρίσουν με βιωματικό τρόπο πώς εκπαιδεύονται οι σκύλοι-οδηγοί και  τον σπουδαίο ρόλο που έχουν για τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Μας έδωσαν την ευκαιρία να γνωρίσουμε έναν τέτοιο σκύλο-οδηγό την πανέμορφη Αθηνά αλλά και τον κ. Ντότα Γεώργιο που είναι άνθρωπος με προβλήματα όρασης που συμμετείχε σε όλη αυτή τη δράση, εξηγώντας στα παιδιά πόσο σημαντική είναι βοήθεια αυτών των σκύλων-βοηθών στην καθημερινότητα όλων αυτών των ανθρώπων που έχουν παρόμοια προβλήματα.

Τους ευχαριστούμε όλους θερμά για την υπομονή τους, έχοντας να κάνουν με μικρά παιδιά, απαντώντας σε όλες τις ερωτήσεις και απορίες τους, για το χρόνο που μας διέθεσαν. Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν με αυτή τη δράση, συμμετείχαν ενεργά, αγκάλιασαν με μεγάλη αγάπη την αξιολάτρευτη και φιλικότατη Αθηνά, έδειξαν την ευαισθησία τους και ελπίζουμε ότι όλη αυτή προσπάθειά μας να τους μετέφερε γνώσεις στο πώς πρέπει να συμπεριφέρονται όταν θα έρχονται σε επαφή με ανθρώπους ειδικών αναγκών αλλά και με τους πολύτιμους βοηθούς τους, δείχνοντας σεβασμό και υποστήριξη όταν παραστεί ανάγκη.

Ευελπιστούμε και άλλα σχολεία να εντάξουν αυτή τη τόσο σοβαρή και αξιέπαινη προσπάθεια όλων αυτών των εθελοντών, έτσι ώστε όλο και περισσότεροι μαθητές να εισαχθούν στην έννοια του εθελοντισμού και της προσφοράς προς τους συνανθρώπους μας όχι μόνο με λόγια αλλά με πράξεις.

Δώσαμε υπόσχεση να ανανεώσουμε ότι την κοινή μας προσπάθεια και για την επόμενη χρονιά.

A. ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΔΩ:

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που στέκονται και σκύλος

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο και σκύλος

Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που στέκονται, σκύλος και εξωτερικοί χώροι

Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα, άτομα που στέκονται και σκύλος

Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα, άτομα που στέκονται και σκύλος

Β. ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ:

Μπορεί να είναι εικόνα σκύλος και κείμενο

10o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ