Πρόληψη ιώσεων

Αγαπητοί Γονείς,
Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έξαρσης των ιώσεων, καλό θα είναι να στέλνουμε τα παιδιά στο σχολείο, αφού αναρρώσουν πλήρως, ώστε να αποφευχθεί το ενδεχόμενο εξάπλωσης της γρίπης ή της ίωσης και σε άλλα παιδιά ή εκπαιδευτικούς.
΄Εχουμε ενημερώσει και ενημερώνουμε καθημερινά τα παιδιά για τα απλά μέτρα πρόληψης και προστασίας. Χωρίς πανικό και φόβο και χωρίς την έννοια της υποχονδριακής συμπεριφοράς ή της μικροβιοφοβίας υιοθετούμε στάσεις που παραμένουν για πάντα ως μια καλή συνήθεια:
 Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
 Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
 Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
 Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.
 Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα. Τακτικό πλύσιμο των χεριών με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.