Αρχική » Βιβλίο » «Νομοκανονικά», Επιθεώρηση Εκκλησιαστικού και Κανονικού Δικαίου, εκδ. Σάκκουλα, τεύχος 1/2018, σσ. 232

Κυκλοφόρησε το νέο τεύχος (1/2018) της Επιθεωρήσεως «ΝΟΜΟΚΑΝΟΝΙΚΑ», περιοδικής εκδόσεως που επιδιώκει να καλύψει δύο σύνθετους και δυσχερείς επιστημονικούς κλάδους, το Εκκλησιαστικό και το Κανονικό Δίκαιο, τόσο σε επίπεδο θεωρίας όσο και δικαστηριακής πράξεως.

Από τα περιεχόμενα του τεύχους 1/2018:

Χ. Μ. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ, Η σχισματική «Εκκλησία της Μακεδονίας». Ιστορική και νομοκανονική προσέγγιση.

Ι. Ν. ΚΤΙΣΤΑΚΙΣ, Τα θρησκευτικά στα σχολεία: Προασπίζοντας τον πλουραλισμό στην εκπαίδευση μέσω Στρασβούργου (Με αφορμή τη Σ.τ.Ε. 660/2018 Ολομ.).

Θ. Δ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, Μάθημα (θρησκευτικής) ταυτότητας ή μάθημα (διαθρησκειακού) διαλόγου; (Παρατηρήσεις στη Σ.τ.Ε. 660/2018 Ολομ.).

* Πηγή:  Eκδ. Σάκκουλα

* Παρουσίαση τεύχους στο Orthodoxia.info