“S.T.E.A.M. for kids” – Δραστηριότητες Ιουνίου και ολοκλήρωση προγράμματος

Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας στο έργο “S.T.E.A.M. for kids”, στο οποίο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί και μαθητές από Τουρκία,Λιθουανία , Ιταλία, Ελλάδα, Βουλγαρία και Ρουμανία. Στο πλαίσιο του project, μαθητές και εκπαιδευτικοί αξιοποίησαν ενεργά τα εργαλεία Web 2.0, αποκομίζοντας πολλαπλά οφέλη. Η υιοθέτηση αυτών των εργαλείων οδήγησε στην απόκτηση νέων δεξιοτήτων, στη δημιουργία πρωτότυπων εκπαιδευτικών προϊόντων και στην καλλιέργεια δεσμών συνεργασίας και ομαδικότητας. Η χρήση των ΤΠΕ λειτούργησε ως γέφυρα επικοινωνίας και συνεργασίας, ενισχύοντας το πνεύμα ομαδικότητας και την παραγωγικότητα. Όλοι οι συμμετέχοντες συνεργάστηκαν στενά, συνεισφέροντας από κοινού στην υλοποίηση του έργου. Η ομαδική εργασία, άψογα ενσωματωμένη στο χρονοδιάγραμμα, απέδωσε καρπούς, με τους μαθητές να συμμετέχουν ενεργά σε κάθε βήμα της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ

Colorful Playful Illustration Schedule Instagram Story 20240605 223235 00001

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ

1. ΒΙΝΤΕΟ

2. ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

3. ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΕΡΓΟΥ

C0ngratulations1

“Wonders of nature” – Ολοκλήρωση έργου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το etwinning project “Wonders of Nature”, που υλοποιήθηκε από 12 σχολεία από την Τουρκία, Κροατία, Ιταλία, Βουλγαρία, Σλοβενία και Ελλάδα, και συμμετείχαν πάνω από 200 μαθητές. Κατά τη διάρκεια του έργου διερευνήθηκε η  επίδραση της φύσης και των εποχών στα παιδιά, συμφωνα με τους αρχικούς στόχους,  ενώ οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ενίσχυσαν δεξιότητες όπως: συνεργασία, ενσυναίσθηση, συμπερίληψη,  σεβασμός στην ετερότητα, ψηφιακή και επικοινωνιακή  καλλιέργεια, δημιουργικότητα,  ευαισθητοποίηση απέναντι στο περιβάλλον, κ.α. Το έργο ενσωματώθηκε στο Νέο πρόγραμμα σπουδών,  οι μαθητές εργάστηκαν ατομικά και σε ομάδες και οι εκπαιδευτικοί εξελίχθησαν επαγγελματικά.

Congratulations 4

Δημοσιεύθηκε στην Ενημέρωση γονέων

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2023-2024)

“Let my energy be renewed” – Ολοκλήρωση έργου

Με μεγάλη χαρά και συγκίνηση, ολοκληρώσαμε το έργο eTwinning “Let My Energy Be Renewed”, αφιερωμένο στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Συνεργαστήκαμε αρμονικά με σχολεία από την Τουρκία, την Ελλάδα, την Κροατία και τη Ρουμανία. Μέσα από αυτή την όμορφη διαδρομή, οι μικροί μας μαθητές ανακάλυψαν τη μαγεία της φύσης και τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος. Μαζί, μάθαμε να σεβόμαστε και να αξιοποιούμε τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, δημιουργώντας δεσμούς φιλίας και αγάπης για τον πλανήτη μας. Οι στόχοι μας έγιναν πραγματικότητα, καθώς οι καρδιές των παιδιών μας γέμισαν ελπίδα και όνειρα για ένα πιο φωτεινό μέλλον.

Τελικό βίντεο

Εικονική έκθεση

E-book

Congratulations

“Let’s collect black gold” – Ολοκλήρωση προγράμματος

Ολοκληρώσαμε με επιτυχία το eTwinning έργο μας “Let’s Collect Black Gold”, ένα μαγευτικό ταξίδι όπου οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με πάθος και ανέπτυξαν αυτοπεποίθηση, ομαδικότητα, υπευθυνότητα και υπομονή. Χρησιμοποιώντας εργαλεία web2 και επικοινωνώντας σε διάφορες γλώσσες, η εμπειρία αυτή τους γέμισε γνώση και έμπνευση. Σε αυτό το έργο, ενώσαμε δυνάμεις με σχολεία από την Τουρκία, την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Γαλλία και την Κροατία, με στόχο την κομποστοποίηση και τα μηδενικά απόβλητα. Δημιουργήσαμε ένα κοινό όραμα και το ακολουθήσαμε με αφοσίωση, επιλύοντας κάθε πρόβλημα μέσα από τη δύναμη της συνεργασίας. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας, με ζήλο και δημιουργικότητα, ανέλαβαν ενεργό ρόλο, καλλιεργώντας δεξιότητες όπως οι ξένες γλώσσες, η δημιουργικότητα, ο ψηφιακός γραμματισμός και ο σεβασμός για διαφορετικούς πολιτισμούς. Μάθαμε επίσης την ασφαλή και ηθική χρήση του διαδικτύου, ενισχύοντας τη διαδικτυακή μας παρουσία με υπευθυνότητα. Το πρόγραμμα πέτυχε τους στόχους του, προσφέροντας πολύτιμες δεξιότητες σε όλους τους συμμετέχοντες. Με βαθιά ευγνωμοσύνη, ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν σε αυτή την όμορφη εμπειρία.

Kindergarten Vennas Greece Zoitsa Antonaki2

“Europe, nice to meet you”- Μάιος-Ιούνιος

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το eTwinning έργο μας “Europe, nice to meet you!” με οδηγό το αρκουδάκι PADDINGTON. Ήταν ένα ταξίδι γεμάτο γνώσεις, δημιουργικότητα και συνεργασία, που ενέπνευσε τους μικρούς μαθητές μας. Εξερευνήσαμε τις ευρωπαϊκές κουλτούρες, τα αξιοθέατα και τα έθιμα μέσω ψηφιακών ιστοριών, διαδραστικών παιχνιδιών και δραστηριοτήτων. Συνεργαστήκαμε με σχολεία από διάφορες χώρες, κάναμε νέους φίλους και μοιραστήκαμε εμπειρίες και γνώσεις. Δημιουργήσαμε ψηφιακά βιβλία, ζωγραφίσαμε, γράψαμε ιστορίες και τραγουδήσαμε, φέρνοντας τις χώρες της Ευρώπης πιο κοντά. Η χαρά και ο ενθουσιασμός των παιδιών ήταν η κινητήρια δύναμή μας. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συνεργάτες μας,  τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές από όλα τα σχολεία, για την αφοσίωση και τον ενθουσιασμό τους.

1Γ

1Β

1Α

P1020899

Δημοσιεύθηκε στην Ενημέρωση γονέων

Καλοκαιρινή γιορτή: “Ταξίδι στην Ευρώπη με τον Paddington”

Το διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Βέννας, σας προσκαλούν στην καλοκαιρινή γιορτή για τη λήξη του διδακτικού έτους, που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Νηπιαγωγείου, την Πέμπτη, 13/06/2024 και ώρα 09:30.

Όλοι μαζί θα κάνουμε ένα υπέροχο ταξίδι στις χώρες της Ευρώπης, παρέα με το χαριτωμένο αρκουδάκι, τον κύριο Paddington.

Δημοσιεύθηκε στην E-TWINNING, Ενημέρωση γονέων, ΤΠΕ

Let my energy be renewed- Συνεργατικό βιβλίο

Οι  μαθητές που συμμετέχουν στο eTwinning έργο “Let my energy be renewed”, συνεργάστηκαν με επιτυχία για τη δημιουργία ebook σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, εκφράζοντας με το δικό τους τρόπο τη στάση τους απέναντι στη βιωσιμότητα