Εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου 2024-25

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΕΙΡΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Γενικά, Ολοήμερο, Πρωινό, Τμήματα | , στις 13-10-2024

Πρωινό Υποχρεωτικό:Υπεύθυνη Τμήματος : Βασιλική Δημάκα

Προαιρετικό Ολοήμερο: Υπεύθυνη Τμήματος: Χριστίνα Κυδώνα

Αγγλική Γλώσσα: Διδάσκουσα:Μαρία Περγαντά.Μέρες και ώρες διδασκαλίας Τετάρτη και Πέμπτη,9:15-10:00π.μ.

Έκθεση εξωτερικής Αξιο0λόγησης του Έργου της Σχολικής Μονάδας 2023-2024

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΕΙΡΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 09-10-2024

Έκθεση Εξωτερικής Αξιόλογησης του Έργου της σχολικής Μονάδας 2023-2024

Χρησιμοποιώντας τη Bee-Bot

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΕΙΡΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Γενικά | , στις 08-10-2024

Το Bee-Bot, η “έξυπνη μέλισσα”, είναι ένα προγραμματισμένο ρομπότ δαπέδου ειδικά κατασκευασμένο για να χρησιμοποιείται από παιδιά προσχολικής ηλικίας. Μέσα από το παιχνίδι με τη μελισσούλα ,τα παιδιά θα γνωρίσουν των κόσμο των μαθηματικών.

Εκπαιδευτικά οφέλη για τους μαθητές

• Δυνατότητα για πειραματισμό, παρατήρηση ,ανάλυση, μοντελοποίηση, σχεδιασμό πρόβλεψη, επίλυση προβλήματος μέτρηση και επιχειρηματολογία απόψεων, η κριτική σκέψη, διάδραση και έλεγχο της μαθησιακής διαδικασίας, αρίθμηση,γνωριμία με τους αριθμούς από το 1 μέχρι το 10,πρόσθεση, αφαίρεση καθώς έννοιες όπως η συμμετρία το εμβαδόν και όγκο.
  • Προαγωγή και ανάπτυξη της μεταγνωστικής  ικανότητας.
  • Βελτίωση της ικανότητας επίλυσης προβλήματος και χωρικού προσανατολισμού. Επίσης ενισχύεται η αφαιρετική σκέψη, καθώς και η διερευνητική μάθηση
  • Οπτικοποίηση σύνθετων γνωστικών εννοιών
  • Συνεργασία και αλληλεπίδραση

Συμπεράσματα

• Συνδυασμός μάθησης με παιχνίδι
  • Εξοικείωση με τεχνολογίες πληροφορικής
  • ¨Γέφυρα¨ ανάμεσα στην αυτόνομη και κατευθυνόμενη μάθηση.
  • Μύησης των μικρών μαθητών στην υπολογιστική σκέψη.

ΕυρωπαΪκή Ημέρα Γλωσσών

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΕΙΡΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Δραστηριότητες, Πρωινό | , στις 29-09-2024

• Ο Εορτασμός της Ευρωπαικής Ημέρας Γλωσσών στις 26-9-2024 καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρωπής (Coyncil of Europe) στις 6 Δεκεμβρίου 2001. Φέτος, συμπληρώνονται είκοσι χρόνια από την καθιέρωση του εορτασμού της. Σκοπός είναι:
  • Προώθηση της εκμάθησης ξενών γλωσσών
  • Η διατήρηση και η περαιτέρω καλλιέργεια του γλωσσικόυ πλούτου της Ευρώπης
  • Η εκμάθηση και άλλων γλωσσών
  • Η συμπερίληψη των λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών στις γλώσσες που μαθαίνουν οι μαθητές.

Στο Ν/Γ οι μαθητές/τριες πήραν μέρος σε μια σειρά δραστηριοτήτων με την εκπ/κό της αγγλικής γλώσσας.

IMG a0e584a767eab858dda21b4908bf1d2c V IMG f9df775cb47e4dfc1882feec91dc761a V

IMG 05365349845eebbe19ca62636f2204f9 V IMG 0b1ec838e2f6c3a10cc0b7aade0ffa17 V

11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΕΙΡΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Αθλητικές, Ολοήμερο, Πρωινό, Τμήματα | , στις 29-09-2024

Το Ν/Γ γιόρτασε την 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, μια μέρα αφιερωμένη όχι μόνο στην άθληση αλλά και στις αξίες ,τα οφέλη που αυτή προσφέρει,μαθήματα που είναι σημαντικά  και που θα μας συνοδεύουν σε όλη την ζωή. Ο αθλητισμός είναι χαρά και ψυχαγωγία αλλά μας διδάσκει και αξίες όπως συνεργασία,ομαδικότητα, μοίρασμα υποστήριξη προσπάθεια υπομονή, επιμονή και το κυριότερο το σεβασμό προς τους αντιπάλους,τους κανόνες καιτον εαυτό μας.