ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2023

Υποδεχόμαστε το Νοέμβριο στο σχολείο μας και συγκεκριμένα στις 8 Νοεμβρίου γιορτάζουμε τους Αρχαγγέλους Μιχαήλ και Γαβριήλ, προστάτες της Ελληνικής Πολεμικής μας Αεροπορίας!!

Έτσι, με τα παιδιά και φέτος αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια πολύ ευφάνταστη και εύκολη κατασκευή αεροπλάνων ώστε να μας θυμίζουν την ξεχωριστή αυτή μέρα!

IMG 8934 IMG 8933 IMG 8932

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !

Μια ακόμα σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της, μια χρονιά με πολλά χαμόγελα, με πολλά καινούργια προσωπάκια και με πολλές εμπειρίες! Αποχαιρετούμε τα νηπιάκια μας που θα πάνε στη Α δημοτικού και ανανεώνουμε το ραντεβού μας με τα προνηπιάκια μας από Σεπτέμβρη, περιμένοντας πολλούς νέους φίλους!

Κλείνοντας αυτόν το κύκλο, φτιάξαμε όμορφες δημιουργίες για να θυμόμαστε όλοι πόσο όμορφα περάσαμε όλο φέτος στο νηπιαγωγείο!

IMG 6113 IMG 6137 IMG 5933

Καλό καλοκαίρι σε όλα τα παιδάκια μας!! Ραντεβού το Σεπτέμβρη!! ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ!!!!!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Στις 5 Ιουνίου κάθε χρόνο γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος!

Αφορμώμενοι από τη μέρα αυτή, βρήκαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε με τα παιδιά για τον πλανήτη μας που υποφέρει εξαιτίας της ανθρώπινης δραστηριότητας αλλά και να δούμε και να προτείνουμε οι ίδιοι λύσεις “ανακούφισης” του πλανήτη μας!

Εκφράσαμε απόψεις, ψάξαμε εικόνες στο διαδίκτυο, παρακολουθήσαμε σχετικό βίντεο και στο τέλος αποφασίσαμε να φτιάξουμε την παρακάτω κατασκευή για να μας θυμίζει πάντα αυτή τη μέρα και πόσο πολύ αγαπάμε τον πλανήτη και το περιβάλλον για όλα αυτά που μας προσφέρουν……IMG 5930

ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ !

Παρασκευή σήμερα και σε δυο μέρες, την Κυριακή, γιορτάζουν όλες οι μανούλες του κόσμου!!

Μιλήσαμε για τις μαμάδες μας, είπαμε τα ονόματα τους, πως μοιάζουν, τι κάνουν για εμάς κάθε μέρα, πόσο μας φροντίζουν και πόσο τις αγαπάμε!!

Οπότε δε θα μπορούσαμε να μη φτιάξουμε ένα όμορφο δωράκι για τις μανούλες μας με ένα λουλούδι και έναν έπαινο για την “ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ”!

Μανούλες σας αγαπάμε πολύ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟ Κ.Υ. ΑΡΕΟΠΟΛΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ “ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΓΩΓΗ”

Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την κυρία Ιουλία Τσιγκάκου, επισκέπτρια υγείας του Κέντρου Υγείας Αρεόπολης, η οποία μας εκπόνησε δράση-παρέμβαση με θέμα την “Διατροφική Αγωγή” στο νηπιαγωγείο. Έχοντας μελετήσει με τους μικρούς μας μαθητές το θέμα της διατροφής σε προηγούμενο project και το πόσο σημαντική είναι στη ζωή μας, αποφασίσαμε να παρακολουθήσουμε τη συγκεκριμένη δράση ώστε να θυμηθούμε τη σημασία της σωστή διατροφής αλλά και να μάθουμε νέες πληροφορίες, εξίσου σημαντικές.  Ξεχωρίσαμε τις διαφορετικές κατηγορίες τροφίμων, εξετάσαμε ποιες είναι αυτές που μας προσφέρουν ό,τι χρειαζόμαστε για τη σωστή μας ανάπτυξη, είδαμε τα φρούτα και τα λαχανικά που μας προσφέρει η κάθε εποχή και μιλήσαμε, φυσικά, και για τη σωστή υγιεινή των δοντιών μας!

Ανασύροντας, λοιπόν, προϋπάρχουσες γνώσεις μέσα από φωτογραφίες, συζήτηση και απορίες, τέλος, χωριστήκαμε σε ομάδες και ζωγραφίσαμε υγιεινά φαγητά και σνακ αλλά προσπαθήσαμε να αποτυπώσουμε στα έργα μας τα συναισθήματά μας σχετικά με τη διατροφή!

Το απολαύσαμε πολύ!!

IMG 4917 IMG 4925 IMG 4932 IMG 4937 IMG 4938 IMG 4939 IMG 4943 IMG 4945 IMG 4951

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2023

Λίγες μέρες πριν αποχαιρετιστούμε για τις διακοπές του Πάσχα και οι προετοιμασίες είναι πυρετώδεις!

Αφού μιλήσαμε για τη ζωή του Χριστού, είδαμε τα θαύματα, ασχολήθηκαμε με τα ήθη και τα έθιμα κάθε τόπου την περίοδο του Πάσχα, αποφασίσαμε με τα παιδιά να φτιάξουμε τις δικές μας λαμπάδες με στολίδι από πηλό που έπλασαν και έβαψαν τα ίδια, να φτιάξουμε τις δικές μας πασχαλινές κάρτες με ευχές, να βάψουμε τα δικά μας κόκκινα αυγά αλλά και να ζυμώσουμε τα γνωστά λαζαράκια 3 μέρες πριν το Σάββατο του Λαζάρου!

Οι μικροί μας μαθητές ενθουσιάστηκαν με όλη αυτή τη διαδικασία γιατί δημιούργησαν μόνοι τους τις κατασκευές για το δικό τους Πάσχα!

Χρόνια Πολλά σε όλους και Καλή Ανάσταση!!

IMG 4436 IMG 4438 IMG 4439 IMG 4456 IMG 4457 IMG 4577IMG 4553 IMG 4572IMG 4575 IMG 4578IMG 4588 IMG 4590 IMG 4593

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2023

Φεβρουάριος μήνας Αποκριάς, Σαρακοστής και Καθαράς Δευτέρας!

Με τα παιδιά μιλήσαμε για τις Απόκριες, τα ήθη και έθιμα με τα οποία κάθε τόπος γιορτάζει τις Απόκριες. Ακόμα είδαμε φωτογραφίες από καρναβάλια από όλο τον κόσμο!! Στη συνέχεια εξετάσαμε το τι σημαίνει Αποκριά, πότε ξεκινάει η Σαρακοστή και τι είναι Καθαρά Δευτέρα. Φυσικά, δε θα μπορούσαμε να μη φτιάξουμε την κυρά-Σαρακοστή με τα επτά της ποδαράκια, ένα για την κάθε εβδομάδα μέχρι το Πάσχα! Και για το τέλος, ένας χαρταετός για το έθιμο της Καθαράς Δευτέρας!

Καλή Σαρακοστή!

IMG 3924 IMG 3925 IMG 3926 IMG 3927 IMG 3931 IMG 3932 IMG 3933 IMG 3934

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2023

Καινούργιος χρόνος, καινούργιος μήνας!

Με τα παιδιά αποφασίσαμε να μιλήσουμε αυτόν τον μήνα για κάτι που μας αφορά όλους, για την υγιεινή διατροφή!

Μάθαμε για τις διαφορετικές κατηγορίες τροφών, τις ξεχωρίσαμε, είδαμε ποια φαγητά ανήκουν σε κάθε κατηγορία, μιλήσαμε για το αγαπημένο μας φαγητό και διαβάσαμε για την πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής!

Τέλος, παίξαμε παιχνίδια για τη διατροφή, ξεχωρίσαμε τις “καλές” από τις “κακές” τροφές και φτιάξαμε όλοι μαζί ένα κολλάζ για να μας θυμίζει πάντα τον υγιεινό τρόπο ζωής! Καλή απόλαυση!

IMG 3467 1 IMG 3468 1 IMG 3469 1 IMG 3470 1 IMG 3473 1 IMG 3474 1 IMG 3475 1 IMG 3476 1 IMG 3477 1 IMG 3481 1IMG 3537 IMG 3538 IMG 3539 IMG 3541 IMG 3543 IMG 3544IMG 3981

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2022

Στις 8 Νοεμβρίου γιορτάζουν οι Αρχάγγελοί μας, γιορτάζει η Αεροπορία μας!

Για αυτό με τους μικρούς μας μαθητές, αφού κάναμε μια πολύ ωραία συζήτηση και παρακολουθήσαμε βίντεο, αποφασίσαμε να κλείσουμε αυτή την όμορφη γιορτή με μια ευφάνταστη κατασκευή!!

IMG 2087 IMG 2089 IMG 2091 IMG 2092 IMG 2097 IMG 2098 IMG 2100