Καλή πρακτική 2

Στα πλαίσια των προγραμμάτων που εκπονήθηκαν χρησιμοποιήθηκαν πρακτικές που φέρνουν στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας τον μαθητή, δίνουν έμφαση στη συνεργασία μεταξύ των μαθητών (ομαδοσυνεργατική μέθοδος) και στη διερευνητική/ ανακαλυπτική προσέγγιση της γνώσης μέσω του βιώματος, την ανάπτυξη φιλίας, την ανταλλαγή απόψεων,  τον διαμοιρασμό καλών πρακτικών, την ανταλλαγή κουλτούρας και ευκαιρία για δημιουργική μάθηση.  Επίσης τα προγράμματα  Φιλαναγνωσίας,  βοήθησαν τους μαθητές μας όχι μόνο να αγαπήσουν τα βιβλία και την ανάγνωση, αλλά να γνωρίσουν τα είδη και το περιεχόμενό τους, να γίνουν δημιουργικά, να γράφουν και να σκέφτονται σφαιρικά, κριτικά και πολυεπίπεδα.

Καλή Πρακτική 1

Το συγκεκριμένο σχέδιο δράσης επιλέχθηκε για να προσφέρει σε μαθητές και εκπαιδευτικούς ευκαιρίες συνεργατικής μάθησης μέσα από αυθεντικές καταστάσεις που διευρύνουν τους ορίζοντες των εμπλεκομένων και προεκτείνουν τη μαθησιακή διαδικασία έξω από τα στενά όρια της τάξης. Οι μαθητές απέκτησαν κίνητρα γιατί συμμετείχαν ενεργά σε δραστηριότητες που είχαν σημασία για αυτούς. Απέκτησαν ταυτότητα παγκόσμιου πολίτη και εκπαιδεύτηκαν στην αποδοχή της διαφορετικότητας και στον σεβασμό απέναντι σε άλλους λαούς.

Επίσης μέσα από τα δυο E-twinning έργα, οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιώντας ποικίλα ψηφιακά εργαλεία και διαθεματικές συνεργασίες κατέστησαν τους μαθητές ικανούς να αλληλοεπιδράσουν με συνομηλίκους του εξωτερικού και  να γνωρίσουν την κουλτούρα άλλων χωρών. Όλες αυτές οι πρακτικές καθώς και η χρήση νέων τεχνολογιών μας καθιστούν πιο άξιους εκπαιδευτικούς, πιο ικανούς να ανταπεξέλθουμε στις ανάγκες της σημερινής εκπαίδευσης, και η πρόκληση για μας είναι να χρησιμοποιήσουμε όλες αυτές τις πρακτικές στην καθημερινή δουλειά μας με τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο ώστε να προετοιμάσουμε μαθητές που θα έχουν αποκτήσει δεξιότητες του 21ου αιώνα και κατ επέκταση σωστούς αυριανούς πολίτες.

Παρουσίαση προγραμμάτων στους μαθητές του Δημοτικού Πελοπίου.

Με πολύ χαρά παρουσιάσαμε τα Προγράμματα που εκπονήσαμε σύμφωνα με το Σχέδιο Δράσης του Νηπιαγωγείου μας, στους αγαπημένους μαθητές των μικρών τάξεων του συστεγαζόμενου Δημοτικού σχολείου.

17185395276531000029598 Exported1

Τελική έκθεση του έργου.

Η κυρία Ελένη ετοίμασε με χαρά την τελική έκθεση του έργου όπως είχε οριστεί στην κατανομή  που έγινε στην αρχή του Προγράμματος .

Τελική αξιολόγηση Προγράμματος από τους γονείς.

Απόλυτα ευχαριστημένοι ήταν και οι γονείς των μαθητών μας από την συμμετοχή μας στο Πρόγραμμα I am here, i can do. Θεώρησαν πως τα παιδιά ωφελήθηκαν από τις δραστηριότητες του Προγράμματος, και έμειναν ικανοποιημένοι από την δική τους εμπλοκή σε αυτό.1716650903352

Ερωτηματολόγια αξιολόγησης μαθητών.

Οι μαθητές μας απάντησαν στο τελικό ερωτηματολόγιο του Προγράμματος I am here, ican do και αξιολόγησαν το πρόγραμμα με απολύτως θετικό τρόπο.Έμαθαν,διασκέδασαν,απέκτησαν φίλους  από  άλλα σχολεία,δημιούργησαν,ενδυνάμωσαν  τις δεξιότητες  αυτονομίας  μα και τιςψηφιακές  δεξιότητες.1716651518637