Θάλασσες της Ευρώπης – Οριζόντιος Διαμελισμός της Ευρώπης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 18-06-2017

Οροσειρές της Ευρώπης – Κατακόρυφος διαμελισμός της Ευρώπης

Χερσόνησοι της Ευρώπης – Οριζόντιος Διαμελισμός της Ευρώπης

Οι ποταμοί της Ελλάδας – Τα μέρη ενός ποταμού

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 18-06-2017

«Απλά … Περιβαλλοντικά»

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 18-06-2017

"Απλά ... Περιβαλλοντικά"

«Απλά … Περιβαλλοντικά»

Το πρόγραμμα «Απλά … Περιβαλλοντικά» εντάσσεται στα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ξάνθης και συμμετέχουν σε αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2016 – 2017) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Μέσα από το πρόγραμμα «Απλά … Περιβαλλοντικά» προσπαθήσαμε να εξοικειωθούμε με όρους και έννοιες σχετικές με το περιβάλλον αλλά και με την ανακύκλωση.

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ

Πέντε απλά πράγματα με τα οποία μπορώ να σώσω τη Γη

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ, ΤΑΙΝΙΕΣ | , στις 18-06-2017

Στα πλαίσια του προγράμματος «Απλά … Περιβαλλοντικά»  οι μαθήτριες και οι μαθητές της Στ΄ τάξης δημιούργησαν τη μικρού μήκους ταινία « Πέντε απλά πράγματα με τα οποία μπορώ να σώσω τη Γη». Η ταινία μας συμμετείχε και στον 3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους που διοργανώθηκε από το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων, τη Δ/νση Π.Ε. Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, την ΕΡΤ Α.Ε. και την Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα-Μορφωτικό Γραφείο-Σπίτι της Κύπρου.

Για να δείτε την ταινία πατήστε πάνω στην εικόνα.

« Πέντε απλά πράγματα με τα οποία μπορώ να σώσω τη Γη»

Ένα μήλο την ημέρα

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΤΑΙΝΙΕΣ | , στις 18-06-2017

Το σχολείο μας έλαβε τιμητική διάκριση στον διαγωνισμό «ένα μήλο την ημέρα… το μήλο συμβάλλει στην υγιεινή διατροφή!», που διοργάνωσε ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Ζαγοράς Πηλίου υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Φ.14/1617/155756/Δ1 23.09.2016).

Όπως αναφέρει και η ιστοσελίδα του συνεταιρισμού στο διαγωνισμό συμμετείχαν 4.586 έργα, αποτέλεσμα ατομικής ή ομαδικής προσπάθειας μαθητών επιπέδου δημοτικού σχολείου.

Το σχολείο μας πήρε μέρος στον διαγωνισμό με ψηφιακή παρουσίαση, η οποία δημιουργήθηκε από μαθήτριες της Στ΄ τάξης.

Για να δείτε την ταινία πατήστε πάνω στην εικόνα.

Ένα μήλο την ημέρα

Κολπάκι για το τελικό – ν

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ | , στις 02-01-2017

Κολπάκι για το τελικό - ν