Οι ποταμοί της Ελλάδας

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 21-10-2018

Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι κύκλοι και οι μεσημβρινοί της Γης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 31-07-2018

Προσανατολισμός με ρολόι

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 03-03-2018

Η ατμόσφαιρα της Γης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 01-03-2018

Σενάριο διδασκαλίας “Πολιτική Προστασία”

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ & ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΣΕΝΑΡΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ | , στις 02-04-2021

Σενάριο διδασκαλίας με θέμα την “Πολιτική Προστασία”

Σενάριο διδασκαλίας “Οι φυσικές καταστροφές και οι συνέπειές τους στη ζωή των ανθρώπων”

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ, ΣΕΝΑΡΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ | , στις 02-04-2021

“Ομάδες Τροφίμων” – Παιχνίδι για Android συσκευές

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία QUIZ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 22-01-2021

Το παιχνίδι “Ομάδες Τροφίμων” δημιουργήθηκε για το πρόγραμμα “Τρέφομαι σωστά μες στην πανδημία…!! “. Λειτουργεί σε συσκευές android, και οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να γνωρίσουν μέσα από το κρυπτόλεξο τις ομάδες τροφίμων.

“Διατροφικό Σταυρόλεξο” – Παιχνίδι

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία QUIZ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 22-01-2021

Το παιχνίδι “Διατροφικό Σταυρόλεξο” δημιουργήθηκε για το πρόγραμμα “Τρέφομαι σωστά μες στην πανδημία…!! “. Λειτουργεί σε όλες τις συσκευές και οι μαθητές/μαθήτριες θα πρέπει να βρουν τις λέξεις στο σταυρόλεξο, μαθαίνοντας έτσι την αξία της σωστής διατροφής στην ενίσχυση του οργανισμού.

Για να παίξετε το παιχνίδι πατήστε εδώ.

ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΣ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο “ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΣ” δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος “ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ” από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Ο  ρομποτικός τηλέγραφος δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικό We Do 2.0 .

Οι εικόνες και η μουσική που χρησιμοποιήθηκαν για τη δημιουργία του βίντεο είναι ελεύθερα ως προς τη χρήση και δεν απαιτείται η αναφορά του δημιουργού.

Βίντεο Ρομποτικός Τηλέγραφος

Ρομποτικό CLARK

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο “Ρομποτικό CLARK” δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος “ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ” από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Το Ρομποτικό CLARK δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το βίντεο του youtube “Tecnoaprendotutorial Toro mecánico con LEGO WeDO 2.0”, ενώ ο προγραμματισμός  έγινε από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Βίντεο Ρομποτικό Clark