Οι ποταμοί της Ελλάδας

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 21-10-2018

Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι κύκλοι και οι μεσημβρινοί της Γης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 31-07-2018

Προσανατολισμός με ρολόι

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 03-03-2018

Η ατμόσφαιρα της Γης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 01-03-2018

ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΣ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΣ» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Ο  ρομποτικός τηλέγραφος δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικό We Do 2.0 .

Οι εικόνες και η μουσική που χρησιμοποιήθηκαν για τη δημιουργία του βίντεο είναι ελεύθερα ως προς τη χρήση και δεν απαιτείται η αναφορά του δημιουργού.

Βίντεο Ρομποτικός Τηλέγραφος

Ρομποτικό CLARK

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «Ρομποτικό CLARK» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Το Ρομποτικό CLARK δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το βίντεο του youtube «Tecnoaprendotutorial Toro mecánico con LEGO WeDO 2.0», ενώ ο προγραμματισμός  έγινε από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Βίντεο Ρομποτικό Clark

ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο » ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Το έξυπνο αυτοκίνητο δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικό We Do 2.0 (SPEED).

Το έξυπνο αυτοκίνητο βίντεο

ΦΥΛΑΚΑΣ ΡΟΜΠΟΤ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΡΟΜΠΟΤ» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» και συμμετέχουν σε αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Το ρομπότ φύλακας δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικόWe Do 2.0 (SPY ROBOT).

Φύλακας Ρομπότ Βίντεο

ΠΡΟΣΟΜΕΙΩΤΗΣ ΣΕΙΣΜΟΥ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «ΠΡΟΣΟΜΕΙΩΤΗΣ ΣΕΙΣΜΟΥ» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Ο  προσομειωτής σεισμού δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικό We Do 2.0 .

Βίντεο Προσομειωτής σεισμού

ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Ο  εξερευνητής διαστήματος δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικό We Do 2.0 .

Βίντεο Εξερευνητής Διαστήματος