Οι ποταμοί της Ελλάδας

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 21-10-2018

Οι πόλοι, ο Ισημερινός, οι παράλληλοι κύκλοι και οι μεσημβρινοί της Γης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 31-07-2018

Προσανατολισμός με ρολόι

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 03-03-2018

Η ατμόσφαιρα της Γης

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ, ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ | , στις 01-03-2018

Σενάριο διδασκαλίας «Πολιτική Προστασία»

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ & ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΣΕΝΑΡΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ | , στις 02-04-2021

Σενάριο διδασκαλίας με θέμα την «Πολιτική Προστασία»

Σενάριο διδασκαλίας «Οι φυσικές καταστροφές και οι συνέπειές τους στη ζωή των ανθρώπων»

0

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ, ΣΕΝΑΡΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ | , στις 02-04-2021

«Ομάδες Τροφίμων» – Παιχνίδι για Android συσκευές

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία QUIZ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 22-01-2021

Το παιχνίδι «Ομάδες Τροφίμων» δημιουργήθηκε για το πρόγραμμα «Τρέφομαι σωστά μες στην πανδημία…!! «. Λειτουργεί σε συσκευές android, και οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν να γνωρίσουν μέσα από το κρυπτόλεξο τις ομάδες τροφίμων.

«Διατροφικό Σταυρόλεξο» – Παιχνίδι

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία QUIZ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 22-01-2021

Το παιχνίδι «Διατροφικό Σταυρόλεξο» δημιουργήθηκε για το πρόγραμμα «Τρέφομαι σωστά μες στην πανδημία…!! «. Λειτουργεί σε όλες τις συσκευές και οι μαθητές/μαθήτριες θα πρέπει να βρουν τις λέξεις στο σταυρόλεξο, μαθαίνοντας έτσι την αξία της σωστής διατροφής στην ενίσχυση του οργανισμού.

Για να παίξετε το παιχνίδι πατήστε εδώ.

ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΣ

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «ΡΟΜΠΟΤΙΚΟΣ ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΣ» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Ο  ρομποτικός τηλέγραφος δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το λογισμικό We Do 2.0 .

Οι εικόνες και η μουσική που χρησιμοποιήθηκαν για τη δημιουργία του βίντεο είναι ελεύθερα ως προς τη χρήση και δεν απαιτείται η αναφορά του δημιουργού.

Βίντεο Ρομποτικός Τηλέγραφος

Ρομποτικό CLARK

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΡΟΜΠΟΤΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ | , στις 17-03-2020

Το βίντεο «Ρομποτικό CLARK» δημιουργήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος «ΡΟΜΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ» από  τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2018 – 2019) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Το Ρομποτικό CLARK δημιουργήθηκε βάση των οδηγιών που παρέχονται από το βίντεο του youtube «Tecnoaprendotutorial Toro mecánico con LEGO WeDO 2.0», ενώ ο προγραμματισμός  έγινε από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Βίντεο Ρομποτικό Clark

Άνοιγμα μενού