Σημειώσεις Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης (ΑΟΔ)

ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

Φωτογραφίες του 5ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αθήνας

Αξιολόγηση του blog του Δημόσιου ΙΕΚ Κερκύρας

Παρακάτω εμφανίζεται η αξιολόγηση του blog του Δημόσιου ΙΕΚ Κερκύρας σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, το γραφικό περιβάλλον και τα περιεχόμενα του

Για να δείτε την αξιολόγηση πατήστε δίπλα: Αξιολόγηση

Ερωτηματολόγιο

Το ερωτηματολόγιο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες σχετικά με την άποψη τους για το σχολείο

Για να το δείτε κάντε κλικ δίπλα: Ερωτηματολόγιο

Διδασκαλία Οικονομικών Μαθημάτων

Η διδασκαλία των οικονομικών μαθημάτων χαρακτηρίζεται από ορισμένες ιδιαιτερότητες που την καθιστούν ενδιαφέρουσα και συνάμα απαιτητική.

Η πρώτη, αφορά το γεγονός ότι το περιεχόμενο των μαθημάτων συχνά αφορά ζητήματα για τα οποία οι μαθητές και οι μαθήτριες έχουν μια σχετική γνώση γιατί αποτελούν θέματα με τα οποία έρχονται σε καθημερινή επαφή, όπως π.χ. περιορισμός στην κατανάλωση λόγω της ύπαρξης του εισοδηματικού περιορισμού. Αυτό από τη μια πλευρά βοηθά τη διδασκαλία γιατί υπάρχει μια σχετική γνώση του θέματος, από την άλλη όμως πλευρά, δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα που σχετίζονται με την αποδοχή λανθασμένων απόψεων και κατ΄ επέκταση πρακτικών, λόγω συνεχούς προσωπικής πρακτικής.

Η δεύτερη ιδιαιτερότητα, αν και συχνά εμφανίζεται και σε άλλα επιστημονικά πεδία, σχετίζεται με το ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες θα πρέπει να μάθουν νοητικά να αφαιρούν πλευρές της πραγματικότητας ώστε να κατανοήσουν με καλύτερο τρόπο τις έννοιες που πραγματεύεται η οικονομική επιστήμη.

Το ηφαίστειο της Σαντορίνης – πτυχιακή

To hfaisteio ths Santorinis