Δημιουργία τραγουδιού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών, εν όψει της αποφοίτησής τους, αποπειράθηκαν να δημιουργήσουν ένα τραγούδι με τίτλο “Primary School Days”, το οποίο να αποτυπώνει τις κοινές τους αναμνήσεις από όλα τα χρόνια που πέρασαν στο δημοτικό σχολείο. Έτσι, έγραψαν στίχους που αποτελούνταν από σύντομες φράσεις/προτάσεις και λέξεις στην Αγγλική γλώσσα, τους τοποθέτησαν στο ψηφιακό εργαλείο suno.ai, και αφού επέλεξαν ο ρυθμός του τραγουδιού τους να είναι melodic rock, το εν λόγω ψηφιακό εργαλείο δημιούργησε το τραγούδι που ακολουθεί στις παρακάτω δύο εκδοχές:
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργία τραγουδιού

Refugee storytelling

1. Watch the following video and think of possible answers to the questions addressed to you in every other page of the book read in the video.

2. Go to the comments and find your team. Write all the answers you have come up with and decide with the members of your team on the most suitable, inspiring and touching ideas to create a story about a refugee.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | 4 σχόλια

Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών

Στις 23/09/2021 συμμετείχα στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών με τους μαθητές της Δ’ και Ε’ τάξης του 3ου Δ.Σ.Παραλίας Πατρών. Ακολουθώντας τις προτεινόμενες δραστηριότητες του υπουργείου για τον εορτασμό της συγκεκριμένης ημέρας, οι μαθητές της Δ’ τάξης έμαθαν να χαιρετούν σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες ενώ οι μαθητές της Ε’ τάξης προσπάθησαν να διαβάσουν ελληνικούς γλωσσοδέτες.

Η δράση έχει καταγραφεί και παρουσιάζεται στο βίντεο που ακολουθεί:

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών

Be-PAW-sitive

Τον Οκτώβριο του 2019 οι μαθητές της Ε’ τάξης του 3ου Δ.Σ.Παραλίας ξεκίνησαν να υλοποιούν ένα πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “Be-PAW-sitive” που είχε ως θέμα τα ζώα. Συνεργάστηκαν με μαθητές από την Ισπανία, την Πολωνία, την Τουρκία και τη Σλοβακία.

Η υλοποίηση του προγράμματος διεκόπη κατά τη διάρκεια των μηνών της καραντίνας και ολοκληρώθηκε με την επάνοδο των μαθητών στο σχολείο τον Ιούνιο.

Ο παρακάτω σύνδεσμος οδηγεί σε ένα thinglink όπου εμπεριέχονται όλα τα τελικά αποτελέσματα του έργου.

Κατηγορίες: Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Be-PAW-sitive

Little little into English

Τον Οκτώβριο του 2019 οι μαθητές της Γ’ τάξης του 3ου Δ.Σ.Παραλίας ξεκίνησαν την υλοποίηση προγράμματος eTwinning με τίτλο “Little little into English” και θέμα “Μαθαίνω να γράφω και να μιλάω τα πρώτα μου Αγγλικά”. Συνεργάστηκαν με μαθητές από την Τουρκία, τη Σερβία και την Ουκρανία.

Η υλοποίηση του  προγράμματος διεκόπη κατά τη διάρκεια των μηνών της καραντίνας και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο με την επάνοδο των μαθητών στο σχολείο.

Κατηγορίες: Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Little little into English

Heroes, characters and people of extraordinary normality

Από τις 10.10.2017 υλοποιώ πρόγραμμα eTwinning με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών με τίτλο Heroes, characters and people of extraordinary normality. Ιταλία, Ισπανία και Τουρκία είναι οι χώρες με τις οποίες συνεργαζόμαστε. Μόλις τελείωσε η πρώτη φάση αλληλογνωριμίας μεταξύ των εταίρων μέσω βίντεο,  twinmail και ανταλλαγής γραμμάτων  και Χριστουγεννιάτικων καρτών με τον παραδοσιακό τρόπο.

<< Answering our Turkish friends’ twinmails >>

<< Letters and Christmas cards >>

Κατηγορίες: Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Heroes, characters and people of extraordinary normality

Hip Hop song for healthy food

Banana, grapes, peach and melon
pear, orange, watermelon,
apple, strawberry and cherry
we can eat them every day.

Milk and fruit we have for breakfast
salad, eggs and cheese for supper,
and for lunch of course we eat
chicken, fish and chips or meat.

Pizza, ice cream and cake
we can’t eat them every day,
biscuits, chocolate and sweets
is bad food for our teeth.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Hip Hop song for healthy food

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.