Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για το έργο “Calling for Earth Heroes”

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας  για το συνεργατικό eTwinning project “Calling For Earth Heroes” που υλοποιήσαμε το Σχ.έτος 2021-2022 και ήρθε να προστεθεί στην Eθνική Eτικέτα Ποιότητας που είχε λάβει το έργο τον περασμένο Σεπτέμβριο. Πρόκειται για ένα έργο με περιβαλλοντικό προσανατολισμό, για το οποίο συνεργαστήκαμε με άλλες 9 χώρες της Ευρώπης (Κύπρο, Πορτογαλία, Ιταλία, Τουρκία, Πολωνία, Κροατία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Ισπανία). Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning στο ανώτερο 1/3 των έργων που έλαβαν Εθνική Ετικέτα Ποιότητας και σημαίνει πως η δουλεία των παιδιών, των εκπαιδευτικών και η συνεργασία με τους εταίρους πληροί υψηλής ποιότητας κριτήρια.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ CALLING FOR EARTH HEROES

Εβδομάδες e-Twinning 2022

Οι εβδομάδες e-Twinning για το 2022 έχουν ήδη ξεκινήσει και λαμβάνουν χώρα από τις 26 Σεπτεμβρίου εως τις 20 Οκτωβρίου 2022. Με θέμα «Το μέλλον μας – όμορφο, βιώσιμο, μαζί: τα σχολεία και το νέο Ευρωπαϊκό Bauhaus» πραγματοποιούνται υποστηρικτικές εκδηλώσεις με στόχο να βοηθηθούν οι e Twinners στη δημιουργία ποιοτικών έργων.

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

kids making sport vector 19888130

«Άθληση κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή»

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με σύνθημα «Άθληση κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή», πραγματοποιήσαμε δραστηριότητες που αναδεικνύουν την σημαντικότητα και τη χαρά της άθλησης. Συζητήσαμε για τα αθλήματα που γνωρίζουμε αλλά και άλλα που δεν γνωρίζαμε, και επιλέξαμε το αγαπημένο μας. Κάναμε γυμναστική για να δυναμώσουμε το σώμα μας και προπονηθήκαμε στο μπάσκετ. Βάλαμε πολλά καλάθια! Μέσα από  παιγνιώδεις δραστηριότητες φυσικής αγωγής προτρέπουμε τα παιδιά μας αντιληφθούν τη σπουδαιότητα του αθλητισμού  στη ζωή μας, ώστε να τον υιοθετήσουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο και να καρπωθούν τα οφέλη του.

Άσκηση Ετοιμότητας για Σεισμό

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022,  πραγματοποιήσαμε την 1η  μας Άσκηση Ετοιμότητας για την περίπτωση σεισμού σύμφωνα με τον Αντισεισμικό Σχεδιασμό που έχει εκπονήσει η σχολική μας μονάδα.  Αυτή την πρώτη φορά, ετοιμαστήκαμε για το στο σενάριο του σεισμού κατά την ώρα  μαθήματος. Η Ελλάδα είναι μια χώρα με έντονη σεισμική δραστηριότητα και οι ασκήσεις ετοιμότητας  δίνουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν μαθητές και εκπαιδευτικοί  την ενδεδειγμένη αντισεισμική στάση και συμπεριφορά.

Xαρά και ικανοποίηση για την Εθνική Ετικέτα e-Twinning! Μεγάλο Μπράβο σε όλους τους Earth Heroes!

CALLING FOR EARTH HEROES

ΜΑΘΗΤΗ CALLING FOR EARTH HEROES Αντιγραφή

Το έργο “Calling for Earth Heroes” είχε ως στόχο οι μαθητές/τριες να αναπτύξουν στάσεις και αξίες που αφορούν το περιβάλλον, συμπεριφορές και δράσεις που διαφυλάσσουν το φυσικό κεφάλαιο (συμμετέχοντας σε πολλές δραστηριότητες περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης) ώστε να γίνουν ενεργοί και περιβαλλοντικά εγγράμματοι πολίτες.

Τα παιδιά μέσα από το έργο αυτό έμαθαν να

– ενδιαφέρονται για το περιβάλλον και τους ζωντανούς οργανισμούς

– αναπτύσσουν δεξιότητες ανάληψης πρωτοβουλιών, βρίσκουν μαζί απλές και αποτελεσματικές λύσεις , καλλιεργούν κοινωνικές αξίες

– προσεγγίζουν τη μέθοδο STEAM μέσω σχεδιασμού, συμμετοχής, ερωτήσεων, παρατηρήσεων και δοκιμών των ιδεών τους

– αναπτύσσουν δεξιότητες κριτικής σκέψης.

– ανταλλάσσουν εμπειρίες με τους άλλους εταίρους και χώρες

– εκφράζονται δημιουργικά, αφυπνούν την περιέργειά τους, αξιοποιούν τα βιώματά τους, κινητοποιούν τη φαντασία τους

– συνεργάζονται χρησιμοποιώντας με ασφάλεια τις ΤΠΕ για την παραγωγή κοινού έργου, ενώ οι εκπαιδευτικοί μοιράστηκαν τις βέλτιστες πρακτικές, ιδέες και εμπειρίες.

Κατά την εκπόνηση του έργου χρησιμοποιήθηκαν πολλές παιδαγωγικές μέθοδοι εργασίας (βιωματική, ομαδοσυνεργατική, μέθοδος project, παιδοκεντρική διδασκαλία μέσω ΤΠΕ). Οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά συμμετείχαν σε δημοκρατικές διαδικασίες μέσω υποψηφιοτήτων και ψηφοφοριών (λογότυπος έργου, τίτλος συνεργατικής ιστορίας ).

Οι ΤΠΕ είχαν κύριο λόγο στο πρόγραμμα: εξερεύνηση, αναζήτηση πληροφοριών, σύνταξη ερωτηματολογίων ( αρχικών και τελικών), επικοινωνία, ενημέρωση, αλληλεπίδραση, ψυχαγωγία, δημιουργία συνεργατικών προϊόντων.

2η Steam Αποστολή

H δεύτερη πρόκληση  του προγράμματος Calling for Earth Heroes αφορά  τις επιπτώσεις  ρίψης απορριμμάτων στο περιβάλλον μας.

Η κουκουβάγια μας η Margo μας φέρνει ένα καινούριο μήνυμα. Η Γη μας είναι άρρωστη. Ξέρετε γιατί; Οι άνθρωποι πετούν παντού σκουπίδια… Αποστολή μας είναι να πειραματιστούμε για να ανακαλύψουμε τι γίνεται με τα απορρίμματα που πετάμε στη γη.  Συζητάμε τι μπορεί να συμβεί αν θάψουμε  στη γη τα σκουπίδια του πρωινού μας. Κάνουμε προβλέψεις, και προχωράμε στη δράση… Θα διαπιστώσουμε σε 3 μήνες τι πραγματικά θα συμβεί.. Θα επαληθευθούν οι προβλέψεις μας;

2 nd STEAM Challenge

Με την ολοκλήρωση της Αποστολής πήραμε το 2ο κομμάτι του κλειδιού-παζλ !!!

20220113 121038α20220113 121242 1

Animals in Distress

Zώα σε κίνδυνο!

Τα παιδιά δίνουν φωνή στα ζώα που κινδυνεύουν.

Στην παρακάτω διαδραστική παρουσίαση μπορείτε να δείτε τη συλλογική δουλεία των συνεργαζόμενων σχολείων του προγράμματος  Calling For Earth Heroes για τα ζώα που κινδυνεύουν με εξαφάνιση.