ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

Κατά τη διάρκεια του Διδακτικού Έτους 2019-2020 θα διδάξω 4 διαφορετικά μαθήματα στο 1ο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης με διδακτικό ωράριο 18 ώρες την βδομάδα.

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

BEST WAY TO LEARN THE ELEMENTS! – Periodic Table Song

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Εκπαιδευτική επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Tην Παρασκευή 25 Νοεμβρίου ,με ιδιαίτερη χαρά, πραγματοποίησε το σχολείο μας εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος(Κ.Π.Ι.Ν.Σ.).Σχεδιασμένο από το Διεθνούς φήμης αρχιτεκτονικό γραφείο Renzo Piano Building Workshop αποτελεί την μεγαλύτερη μεμονωμένη δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος προς την Ελληνική πολιτεία και θεωρείται βέβαια το νέο στολίδι της περιοχής του Παλαιού Φαλήρου.Ξεναγηθήκαμε εξωτερικά , θαυμάσαμε τις νέες εγκαταστάσεις της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και της Εθνικής Βιβλιοθήκης και κάναμε ατέλειωτες βόλτες κάτω από τον λαμπερό Αττικό ουρανό στο εκπληκτικό πάρκο που πλαισιώνει τις εγκαταστάσεις έκτασης 210.000 τμ.Όλο το πάρκο διαμορφωμένο εξαιρετικά ….μόνο για μας!!!!!.Εντυπωσιάσθηκαμε από τις αγέρωχες,υπεραιωνόβιες ελιές της ελληνικής γης και την απίστευτη ποικιλία των Μεσογειακών αρωματικών φυτών .Αρώματα μεθυστικά σε όλο τον χώρο μιλούσαν για Ελλάδα και μόνο Ελλάδα:θυμάρι,λεβάντα,δύοσμος,δεντρολίβανο,λεμονοθύμαρο,μυρτιά,φασκόμηλο και πολλά άλλα μας πρόσφεραν την ευκαιρία να μελετήσουμε από κοντά,βιωματικά την ποικιλία και την ομορφιά της μοναδικής ελληνικής χλωρίδας.Βέβαια οι βόλτες και τα παιχνίδια,οι φωτογραφίες και οι φωνές δεν έλειψαν για μαθητές και καθηγητές…..εκδρομή γαρ……Μικρές στάσεις για ξεκούραση και ένα μικρό κέρασμα,γέλια,χαρές και «θερμά επεισόδια» γέμισαν την όμορφη μέρα όλων μας.Με την ευκαιρία της επίσκεψής μας αυτής περιηγηθήκαμε και στην έκθεση με τίτλο «Μια φιλία ζωής και τέχνης» των Γιάννη Μόραλη και Χρήστου Καπράλου.Σας προτείνουμε να μην την χάσετε.Επισυνάπτουμε λίγες από τις πάμπολες φωτό της επίσκεψης,θα διαπιστώσετε πόσο όμορφα περάσαμε.Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους εκδρομών του σχολείου μας για την εξαιρετική επιλογή…..φυσικά για μια ακόμη φορά…..ρεπορτάζ Π.Β.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

Κατηγορίες: Δραστηριότητες 1ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης | Γράψτε σχόλιο

ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ

Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΓΕΛΙΟΥ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Αύριο έχουμε ή δεν έχουμε σχολείο;

Πολλοί αναρωτιούνται αν σ’αυτούς τους δύσκολους καιρούς αύριο θα πάμε στο σχολείο ή όχι; Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Άλμπερτ Αϊνστάιν

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Θα γράψουμε λίγα λόγια για το έργο και την ζωή του Άλμπερτ Αϊνστάιν  Συνέχεια

Κατηγορίες: ΦΥΣΙΚΗ | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης

Ήταν ιδιαίτερη τιμή και χαρά για τους μαθητές του 1ου Γυμνασίου νέας Σμύρνης η συμμετοχή τους στην τριήμερη εκδήλωση που οργανώθηκε από τον «Πανελλήνιο Σύλλογο Προσαρμοσμένων Δραστηριοτήτων ΑΛΜΑ» σε συνεργασία με τον «Σύλλογο Ατόμων με Σκλήρυνση Κατά Πλάκας» και τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου. Την Παρασκευή 2 Οκτωβρίου οι μαθητές της Περιβαλλοντικής ομάδας του 1ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης παρουσίασαν ένα μικρό θεατρικό δρώμενο  «Η κυρά μας η μαμή» ,απόσπασμα από το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2014-2015 που παρουσιάσθηκε στο σχολείο μας τον Ιούνιο του 2015 με θέμα «Κύκλος είναι και γυρίζει ….. την παράδοση θυμίζει». Με την συμμετοχή τους αυτή οι μαθητές μας υποστηρίζουν τον τίτλο της εκδήλωσης «ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΜΕ» και θέλουν να δείξουν ότι μαθητές με ευαισθησία στην διαφορετικότητα θα αποτελέσουν αργότερα πολίτες με όραμα και ιδανικά!

Κατηγορίες: Δραστηριότητες 1ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Καλημέρα κόσμε!