Εκπαιδευτική επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Νέας Σμύρνης στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Tην Παρασκευή 25 Νοεμβρίου ,με ιδιαίτερη χαρά, πραγματοποίησε το σχολείο μας εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος(Κ.Π.Ι.Ν.Σ.).Σχεδιασμένο από το Διεθνούς φήμης αρχιτεκτονικό γραφείο Renzo Piano Building Workshop αποτελεί την μεγαλύτερη μεμονωμένη δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος προς την Ελληνική πολιτεία και θεωρείται βέβαια το νέο στολίδι της περιοχής του Παλαιού Φαλήρου.Ξεναγηθήκαμε εξωτερικά , θαυμάσαμε τις νέες εγκαταστάσεις της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και της Εθνικής Βιβλιοθήκης και κάναμε ατέλειωτες βόλτες κάτω από τον λαμπερό Αττικό ουρανό στο εκπληκτικό πάρκο που πλαισιώνει τις εγκαταστάσεις έκτασης 210.000 τμ.Όλο το πάρκο διαμορφωμένο εξαιρετικά ….μόνο για μας!!!!!.Εντυπωσιάσθηκαμε από τις αγέρωχες,υπεραιωνόβιες ελιές της ελληνικής γης και την απίστευτη ποικιλία των Μεσογειακών αρωματικών φυτών .Αρώματα μεθυστικά σε όλο τον χώρο μιλούσαν για Ελλάδα και μόνο Ελλάδα:θυμάρι,λεβάντα,δύοσμος,δεντρολίβανο,λεμονοθύμαρο,μυρτιά,φασκόμηλο και πολλά άλλα μας πρόσφεραν την ευκαιρία να μελετήσουμε από κοντά,βιωματικά την ποικιλία και την ομορφιά της μοναδικής ελληνικής χλωρίδας.Βέβαια οι βόλτες και τα παιχνίδια,οι φωτογραφίες και οι φωνές δεν έλειψαν για μαθητές και καθηγητές…..εκδρομή γαρ……Μικρές στάσεις για ξεκούραση και ένα μικρό κέρασμα,γέλια,χαρές και «θερμά επεισόδια» γέμισαν την όμορφη μέρα όλων μας.Με την ευκαιρία της επίσκεψής μας αυτής περιηγηθήκαμε και στην έκθεση με τίτλο «Μια φιλία ζωής και τέχνης» των Γιάννη Μόραλη και Χρήστου Καπράλου.Σας προτείνουμε να μην την χάσετε.Επισυνάπτουμε λίγες από τις πάμπολες φωτό της επίσκεψης,θα διαπιστώσετε πόσο όμορφα περάσαμε.Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους εκδρομών του σχολείου μας για την εξαιρετική επιλογή…..φυσικά για μια ακόμη φορά…..ρεπορτάζ Π.Β.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.