διαγώνισμα τετραμήνου άλγεβρα Β

διαγώνισμα τετραμήνου algB 25.10.2023A

διαγώνισμα τετραμήνου algB 25.10.2023B

Τα σχολεία πηγαίνουν πανεπιστήμιο

Ενημερωτικό φυλλάδιο για δυνατές επισκέψεις σχολείων στο πανεπιστήμιο.

Υλικό για τον διαγωνισμό “Πυθαγόρας”

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε υλικό για τον διαγωνισμό “Πυθαγόρας” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

υλικό για “Πυθαγόρα”

5ος Διαγωνισμός Μαθηματικών Ικανοτήτων “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ”

Ο 5ος Διαγωνισμός Μαθηματικών Ικανοτήτων “ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ” θα διεξαχθεί το Σάββατο 11 Μαρτίου 2023 εξ αποστάσεως ηλεκτρονικά

Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές από τη Β’ Δημοτικού μέχρι και τη Γ’ Γυμνασίου. Προϋπόθεση για την συμμετοχή τους είναι να έχουν γίνει συνδρομητές στο περιοδικό ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ μέχρι και 7 Μαρτίου 2023.

Όσοι μαθητές/τριες ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό μπορούν να επικοινωνήσουν με το Παράρτημα Αχαΐας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας μέχρι και τις 8 Μαρτίου 2023 στο mail: emeachaias1979@gmail.com και με τον συντονιστή στο mail: koutsodi@sch.gr (τηλ. 6945653671, Γεώργιος Κουτσοδήμας).

Λειτουργία Σχολικών Μονάδων Αχαΐας στις 27 και 28/1/2022

Ανακοίνωση της ΔΔΕ:

ανακοίνωση

Mη λειτουργία τηλεκπαίδευσης Τετάρτη 26-01-2022

ανακοίνωση ΔΔΕ

Επιτυχόντες νομού Αχαΐας στον διαγωνισμό “Ο ΘΑΛΗΣ”

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τους επιτυχόντες του νομού Αχαΐας στον διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας  ¨Ο ΘΑΛΗΣ”

επιτυχόντες ΘΑΛΗ

Ντοκιμαντέρ για τη δολοφονία Γρηγορόπουλου

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ένα ντοκιμαντέρ του 2010 για την δολοφονία Γρηγορόπουλου.

17 Νοέμβρη, ημέρα μνήμης για το Πολυτεχνείο

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε το ντοκιμαντέρ του Παντελή Βούλγαρη,  “Το Χρονικό της Δικτατορίας 1967-1974”.

Το Χρονικό της Δικτατορίας 1967-1974

Διαγωνισμός “Ο Θαλής” : θέματα και λύσεις από προηγούμενους διαγωνισμούς

Στον παρακάτω σύνδεσμο (Παράρτημα Αχαΐας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας) θα βρείτε θέματα και λύσεις του διαγωνισμού «Ο Θαλής» από προηγούμενες χρονιές.

θέματα – λύσεις διαγωνισμού Θαλή

15/10/1837: Ιδρύεται η Σχολή Καλών Τεχνών των Αθηνών («Σχολείο των Τεχνών»).
Επίσημη ιστοσελίδα με πληροφορίες, ανακοινώσεις και δραστηριότητες σχετικά με τη Σχολή Καλών Τεχνών: http://www.asfa.gr/