ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΩΝ/ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Λ.Τ. ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΚΟΠΕΛΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024
Η σελίδα των μαθητών μας!
https://mathites-glgl.blogspot.com/
Ένα ιστολόγιο φτιαγμένο από τους μαθητές του Γυμνασίου της Γλώσσας!
Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθημάτων
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2023-2024
Ενημέρωση από το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Σκοπέλου
Στις 26/04/2024 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών/τριων και εκπαιδευτικών του σχολείου μας από τον προϊστάμενο του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Σκοπέλου κ.Γλιάτη Νικόλαο, σχετικά με τα προληπτικά μέτρα για την αποφυγή πυρκαγιών και την αντιμετώπισή τους.
Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024
Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Ολυμπιακή Παιδεία: 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία” (22-26 Απριλίου 2024) οι μαθητές/τριες του σχολείου μας γνώρισαν σε ζωντανή σύνδεση τα πλούσια εκθέματα που κοσμούν το Ολυμπιακό Μουσείο της Θεσσαλονίκης και προσέγγισαν τις Ολυμπιακές αξίες και τις θετικές αθλητικές συμπεριφορές. Ακόμη, οι μαθητές/τριες κατασκεύασαν τα δικά τους μετάλλια και έγραψαν μηνύματα/ευχές στους έλληνες αθλητές. Τέλος, διοργανώθηκε εσωτερικό πρωτάθλημα βόλεϊ στο χώρο του σχολείου!
Ολοήμερη εκδρομή στη Σκιάθο
Στις 25/04/2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε ολοήμερη εκδρομή στη Σκιάθο, όπου είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε και να ξεναγηθούμε στο Μουσείο Ναυτικής και Πολιτιστικής Παράδοσης Σκιάθου, καθώς και στο Μουσείο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη!
Καθαρισμός του προαύλιου χώρου του σχολείου
Στις 24/04/2024, μαθητές του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Εξερευνώντας το φυσικό περιβάλλον του τόπου μας» που υλοποιήθηκε το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 από τις εκπαιδευτικούς Χριστοδούλου Χριστίνας, Πάλλα Δομνίκης και Αναστασίου Κατερίνας, συνεργάστηκαν αποτελεσματικά για τον καθαρισμό του προαύλιου χώρου του σχολείου μας. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε δράση εθελοντικής προσφοράς, να ευαισθητοποιηθούν περιβαντολλογικά και να δώσουν το παράδειγμα στους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους για ένα καθαρό σχολείο.
“Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης”
Την Τετάρτη, 27/03/2024, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Πάλλα Δομνίκης, Πρακατέ Μαρίας και Σακκά Μαριάννας, πραγματοποίησαν τη μέτρηση της ακτίνας της Γης, με τρόπο παρόμοιο με αυτόν που χρησιμοποίησε ο Ερατοσθένης 2.500 χρόνια πριν, συμμετέχοντας στη δράση της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. “Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης”.
“Γαλάζια Οικονομία: Επαγγέλματα της Θάλασσας”
Το σχολείο μας συμμετείχε για άλλη μια χρονιά στο πρόγραμμα “The Tipping Point” και συγκεκριμένα στη δράση “Γαλάζια Οικονομία: Επαγγέλματα της Θάλασσας”, το οποίο υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί Σακκά Μαριάννα, Πάλλα Δομνίκη, Χριστοδούλου Χριστίνα και Αναστασίου Κατερίνα. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν μέσω live ομαδικών συνεδριών με επαγγελματίες διαφορετικών ειδικοτήτων προκειμένου να ενημερωθούν για επαγγέλματα που σχετίζονται με τη θάλασσα και για τις προοπτικές καριέρας και εξέλιξης σε αυτά.
Σκακιστικός όμιλος “Garry Kasparov”
Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού σκακιστικού ομίλου “Garry Kasparov” που συγκροτήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Σακκά Μαριάννας και Πάλλα Δομνίκης κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024, διοργανώθηκε ενδοσχολικό τουρνουά σκακιού που πραγματοποιήθηκε στις 04/03/2024 στο χώρο του σχολείου. Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για τον εξοπλισμό που μας πρόσφερε (σκακιέρες, πιόνια, χρονόμετρα).
Παραλαβή ενός απινιδωτή κατόπιν ενεργειών του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Σκοπέλου σε συνεργασία με τις σχολικές επιτροπές του Δήμου Σκοπέλου
Την περασμένη χρονιά εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Λ.Τ. Γλώσσας επιμορφώθηκαν από το ΕΚΑΒ για την λειτουργία του. Τώρα που υπάρχει στο σχολείο μας θα φροντίσουμε κάθε χρόνο να υπάρχει επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και όχι μόνο στην λειτουργία του έτσι ώστε να σωθούν κατά το δυνατόν περισσότερες ζωές.