6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου»  οι μαθητές του σχολείου μας είπαν «Ναι!» στη γυμναστική και στην ενημέρωση για τη σωστή διατροφή, είπαν «Ναι!» σε κινητικές δραστηριότητες μέσα στην αυλή του σχολείου μας, χωρίς αυστηρούς κανόνες και ανταγωνισμό.

Ήταν μια μέρα γιορτής χωρίς νικητές και χαμένους.

Αγιασμός

Παιχνίδια στην αυλή

Η αυλή του σχολείου γέμισε χρώματα  και τα διαλείμματα φέτος θα είναι πιο όμορφα και περισσότερο δημιουργικά.

Ευχαριστούμε θερμά το σύλλογο Γονέων-Κηδεμόνων του σχολείου μας για την πρωτοβουλία του να ζωγραφίσει στην αυλή επιδαπέδια παιχνίδια.

Προσφέρουμε πλαστικά καπακια για καλό σκοπό

Το σχολείο μας θέλοντας να ενισχύσει το φιλανθρωπικό έργο της Ιεράς Μονής Παναγίας Χρυσοπηγής σε Ελλάδα και εξωτερικό, προσέφερε πλαστικά καπακια τα οποία συγκέντρωσαν οι μαθητές του σχολείου μας.

Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2018-2019

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή λήξης για το σχολικό έτος 2018 – 2019. Η γιορτή ξεκίνησε με τον χαιρετισμό της διευθύντριας κας Αναστασίας Κατσούγκρη και της προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κας Ειρήνης Μανουκιάν.

Αμέσως μετά οι μαθητές της Β΄τάξης  παρουσίασαν τη μουσικοθεατρική παράσταση «Ο Τριγωνοψαρούλης»

ΤΑΞΗ Β – «Ο Τριγωνοψαρούλης»

Ακολούθησαν οι μαθητές της Γ1 και Γ2 τάξης καθώς και οι μαθητές της Ε΄ τάξης, οι οποίοι παρουσίασαν αποσπάσματα από τη θεατρική παράσταση «Η Ιλιάδα μας«

ΤΑΞΗ Γ1,Γ2,Ε – «Η Ιλιάδα μας»

Στη συνέχεια οι μαθητές της Δ΄τάξης παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση «Ειρήνη» του Αριστοφάνη.

Τάξη Δ – «Ειρήνη»

Οι μαθητές της Α΄τάξης παρουσίασαν το πρόγραμμα συνεκπαίδευσης που υλοποίησαν με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας μεταφέροντας το μήνυμα «Μαζί και διαφορετικοί, φίλοι για μια ζωή«

Τάξη Α΄ – «Μαζι και διαφορετικοί, φίλοι για μια ζωή»

Οι μαθητές της Στ΄τάξης παρουσίασαν το θεατρικό έργο «Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα«

Τάξη Στ΄- «Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα»

Η γιορτή μας έκλεισε με τον αποχαιρετισμό της Στ΄τάξης

«Αποχαιρετισμός της Στ΄τάξης»

Σας ευχόμαστε ένα όμορφο και ξεκούραστο καλοκαίρι!

«Η Ιλιάδα μας»

Την Τρίτη 11 Ιουνίου 2019 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο σχολείο μας η θεατρική παράσταση «Η Ιλιάδα μας» από τους μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 καθώς και από τους μαθητές της Ε τάξης υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Μαγγανιάρη Σοφίας, Μεντζέλου Δήμητρας και Μαγγανιάρη Ελένης. Τη διασκευή του έργου επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός Μεντζέλου Δήμητρα. Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις εκπαιδευτικούς για την όμορφη παράσταση που παρουσίασαν.

Πρόσκληση

Σας προσκαλούμε στην καλοκαιρινή μας γιορτή για τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2018-2019

την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2019 και ώρα 19:30 στην αυλή του σχολείου μας.

Η Διευθύντρια, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Δ. Σ. Πολυδενδρίου

Συμμετοχή του σχολείου μας στο 16ο Φεστιβάλ Χορού

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο 16ο Φεστιβάλ Χορού, που διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής στο Ανοιχτό Θέατρο «Σάρας» στο Μαρκόπουλο Μεσογαίας, την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019.
Τα παιδιά του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση του χοροδιδάσκαλου του Λαογραφικού Πολιτιστικού Συλλόγου Πολυδενδρίου, παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς από το γεωγραφικό διαμέρισμα της Θράκης. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αντιπροσώπευσαν επάξια το Σχολείο μας !!!

Χρυσό κύπελλο στο σχολείο μας για τα μετάλλια που απέσπασε στο 5ο Σχολικό Κύπελλο Σκάκι Δήμου Ωρωπού

Χρυσό κύπελλο απονεμήθηκε στο σχολείο μας για τη διάκριση των μαθητών μας στο 5ο Σχολικό Κύπελλο Σκάκι Δήμου Ωρωπού, που διοργανώθηκε στις 19 Μαΐου 2019.

Οι μαθητές του σχολείου μας καθώς και του Νηπιαγωγείου Πολυδενδρίου έλαβαν τις εξής διακρίσεις:

ΝΗΠΙΑ (Νηπιαγωγείο Πολυδενδρίου)

ΑΝΤΩΝΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ  1ος – Χρυσό Μετάλλιο

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΑΝΤΩΝΑΤΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ  2ος – Αργυρό Μετάλλιο

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΚΟΥΛΟΓΙΑΝΝΗ ΦΡΑΓΚΙΣΚΑ 1ο Κορίτσι – Χρυσό Μετάλλιο

Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!