Απολογισμός Σχολικής Χρονιάς στην Φυσική Αγωγή

Σχολικό έτος 2015-2016:

Οκτώβριος: Συμμετοχή του σχολείου στην 2η πανελλήνια γιορτή σχολικού αθλητισμού

Δεκέμβριος: 1. Συμμετοχή χορευτικών ομάδων στην Χριστουγεννιάτικη εορτή 2. Διαδικτυακή συνάντηση με τον αρχηγό αποστολής του Hellas – Everest κ. Κοτρωνάρο Παναγιώτη.

Φεβρουάριος: Διαδικτυακή συνάντηση με την διατροφολόγο κ .Τσιχριντζή του ΕΥΖΗΝ

Μάρτιος: 1. Συμμετοχή της Β’ Γυμνασίου σε εκπαιδευτικές εκδρομές στο χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια και στην λίμνη Κερκίνη 2. Συμμετοχή του σχολείου στην 3η γιορτή Παραδοσιακών Χορών. 3. Συμμετοχή χορευτικής ομάδας στην εορτή της 25ης Μαρτίου

Απρίλιος: Διαδικτυακή συνάντηση με τον παραγωγό της ταινίας ” Από τον Όλυμπο στο Έβερεστ” κ. Τσιαντό Παύλο

Μάιος: Συμμετοχή χορευτικών ομάδων στο κλείσιμο της χρονιάς.

Συμμετοχές: Το σχολείο συμμετείχε σε όλους τους σχολικούς αγώνες που διοργάνωσε το γραφείο Φυσικής Αγωγής. Επίσης υπήρξε συμμετοχή και στις επίσημες παρελάσεις.

Σχολικό έτος 2014 – 2015:

1. Εκπαιδευτική εκδρομή στην λίμνη Κερκίνη Σερρών στο πλαίσιο Βιωματικής Δράσης Β΄ Γυμνασίου – ΄΄Φύση και Άσκηση΄΄. Στόχοι: Προσανατολισμός, Πεζοπορία, Τοξοβολία, Κανόνες ιστιοπλοΐας, Διαβίωση στην ύπαιθρο. (πατήστε εδώ..)

2.   Εκπαιδευτική εκδρομή στο χιονοδρομικό κέντρο Σελίου (καταφύγιο) στο πλαίσιο Βιωματικής Δράσης Β΄ Γυμνασίου – ΄΄Φύση και Άσκηση΄΄. Στόχοι: Πεζοπορία στο βουνό σε αντίξοες συνθήκες, Σκι, Διαβίωση στην ύπαιθρο. (πατήστε εδώ..)