Άρθρα για 19, Νοέμβριος 2012

Τι είναι η Υπερκινητικότητα; Ο  όρος αναφέρεται στην μεγάλη διάσπαση προσοχής και στην υπερδραστηριότητα. Τα υπερκινητικάπαιδιά βρίσκονται διαρκώς σε υπερδιέγερση και κίνηση, προκαλούν μονίμως φασαρία και συνήθως παρουσιάζουν εξελικτικές ανωμαλίες, δηλαδή: καθυστέρηση στην ομιλία δυσκολία στην εκμάθηση ανάγνωσης δυσκολία στην κατανόηση των σχημάτων και μορφών αδεξιότητα στις κινήσεις αντιληπτικές ανεπάρκειες αδυναμία προσανατολισμού στο χώρο Κλινικά χαρακτηριστικά Το βασικό χαρακτηριστικό της ΔΕΠ-Υ είναι η απροσεξία και… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ας μετακινηθούμε οικολογικά!!!με τα ποδήλατα μας…

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ……..SOS ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΒΙΩΣΙΜΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ KΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ Ο γνωστός Γάλλος ανθρωπολόγος Marc Augé ανασύροντας τις προσωπικές του μνήμες και παρόλο που παρατηρεί ότι ο μύθος του ποδηλάτου έχει καταρρεύσει,στο βιβλίο του”Εγκώμιο του ποδηλάτου”τολμά” και προτείνει: «η ποδηλασία δίνει μια αντιληπτή διάσταση του κόσμου, όπου… (συνέχεια…)