Απρίλιος 2013

18/9/1834: Πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους, ορίζεται η Αθήνα.

Ιστότοπος Ενδεικτικών Θεμάτων για τις Δοκιμασίες Εισαγωγής στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία

Ενημερώνουμε τους μαθητές και μαθήτριές μας της ΣΤ΄τάξης που θα επιδιώξουν την εισαγωγή τους μέσω εξετάσεων στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια πως επιτέλους τέθηκε σε λειτουργία μια ιστοσελίδα με ενδεικτικά θέματα για τις εξετάσεις.

Η σελίδα δημιουργήθηκε από τη Διοικούσα Επιτροπή Προτύπων Πειραματικών Σχολείων , είναι αυτή: http://depps.ypepth.sch.gr/

και περιέχει μεταξύ άλλων ενδεικτικά θέματα (με  τις απαντήσεις τους) για τα γνωστικά πεδία: της Κατανόησης Κειμένων  της Ελληνικής Γλώσσας, των Μαθηματικών και των Φυσικών για τη  δοκιμασία εισαγωγής των μαθητών/τριών στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια.

Καλή επιτυχία στους μαθητές και μαθήτριές μας που θα συμμετάσχουν στις εξετάσεις.