Απρίλιος 2013
    « Μαρ   Μαΐ »

4/12/1897: Υπογράφεται η Συνθήκη της Κωνσταντινούπολης, που θέτει τέλος στον ελληνοτουρκικό πόλεμο.
    Η Ελλάδα υποχρεώνεται να καταβάλει 4 εκατομμύρια χρυσές λίρες ως αποζημίωση στην Τουρκία και να εκκενώσει την περιοχή ανάμεσα στον Όλυμπο και τα Καμβούνια Όρη. Με την ίδια συνθήκη, η Κρήτη αποκτά την αυτονομία της.

Μπορείς να σπάσεις τα μπαλόνια;

[slideboom id=732227&w=425&h=370] αναδημοσίευση από την Πολύχρωμη τάξη

Λάχανα και Χάχανα για την Α΄τάξη

Στις 16 Απριλίου, ημέρα Τρίτη, η Α΄τάξη θα μεταβεί στη Λαχανοχαχανοχώρα, στο θέατρο Κάπα (Κυψέλης 2), για να παρακολουθήσει το μιούζικαλ του Τάσου Ιωαννίδη «Λάχανα και Χάχανα».

Ενημέρωση γονέων Α΄και Β΄τάξεων

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου μπορούν να προσέλθουν οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών της Α΄ και της Β΄ τάξης, στις 12.40 μ.μ., προκειμένου να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους από τις δασκάλες των τάξεων.

Η διαδικτυακή εφαρμογή «Γλαύκα» για την Ακρόπολη

Μια διαδικτυακή εφαρμογή για παιδιά με θέμα την αποκατάσταση των μνημείων της Ακρόπολης αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης. Στόχος της εφαρμογής είναι η γνωριμία των παιδιών με τις φθορές, τα αίτια και τα είδη των επεμβάσεων, με τα επαγγέλματα των ανθρώπων που πραγματοποιούν τα αναστηλωτικά έργα καθώς και με τις σύγχρονες τεχνολογίες […]