Μηνύματα της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος προς μαθητές και εκπαιδευτικούς για την σχολική εορτή των Τριών Ιεραρχών

article_20441Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών καί Πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμος καί τά Μέλη της Δ.Ι.Σ. της Εκκλησίας της Ελλάδος αναγνωρίζοντας τον σπουδαίο ρόλο που διαδραματίζουν οι εκπαιδευτικοί στην διαπαιδαγώγηση των μαθητών καθώς και τήν σπουδαία ευκαιρία των μαθητών να λάβουν γνώσεις και αγωγή μέσα από τα εκπαιδευτικά έδρανα που θα καθορίσουν την πορεία της ζωής τους, με την ευκαιρία της Εορτής των Τριών Ιεραρχών απευθύνουν μηνύματα αγάπης και ευχών με την προσδοκία… Συνέχεια

Συνεδρίαση Δ.Σ Συλλόγου Γονέων

Σας ενημερώνουμε ότι η επόμενη συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων θα γίνει τη Δευτέρα,  9 Φεβρουαρίου 2015 ώρα 7:00 μμ.

Υπενθυμίζουμε ότι όλες οι συνεδριάσεις είναι ανοικτές και μπορούν να τις παρακολουθούν οι γονείς των μαθητών μας.

Κλαδέματα

1Άμεση ήταν η ανταπόκριση του Δήμου στο αίτημα μας για κλάδεμα των δένδρων της αυλής.

Σήμερα συνεργείο της Διεύθυνσης Περιβάλλοντος κλάδεψε τα μικρότερα δέντρα αλλά και τους πέντε ψηλούς ευκαλύπτους που απειλούσαν τα κεφαλάκια των μαθητών μας.

10913636_10204513178248594_262629785_n 10917749_10204513177608578_21199986_n

Βασιλόπιτες !!!

1Δεκαέξι στον αριθμό… Δεκαπέντε για τα τμήματα και  τους μαθητές μας  και μια για τους δασκάλους. Και τα αντίστοιχα δώρα για τους τυχερούς: Τυχερά γούρια και κουμπαράδες. 2Και όλα αυτά με την φροντίδα του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων. Τους ευχαριστούμε και τους ευχόμαστε καλή δύναμη στα νέα τους καθήκοντα με δημιουργική διάθεση.

Ας είναι ευλογημένο και ειρηνικό το 2015 για όλους μας!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες του Κομπανί

κομπανιΑγαπητοί μαθητές και γονείς

Μήνες τώρα, πρόσφυγες πολέμου από τις αυτόνομες περιοχές της Ροζάβα στη Β. Συρία περνούν τα σύνορα και μπαίνουν στην Τουρκία. Ο αριθμός τους ξεπερνά τις 200.000. Η κατάσταση που ζουν οι πρόσφυγες αυτοί είναι απάνθρωπη και οδηγεί στο θάνατο, παρότι γλίτωσαν από τη γενοκτονία και τις σφαγές των φανατικών ισλαμιστών. Ζουν σε αυτοσχέδιους καταυλισμούς, χωρίς νερό, θέρμανση, ρούχα, τρόφιμα, φάρμακα.

Ως ελάχιστη δράση αλληλεγγύης για να μην περάσουν οι πρόσφυγες και ιδιαίτερα τα παιδιά το χειμώνα, μόνοι και αβοήθητοι, σας καλούμε να συμβάλετε με την προσφορά εφοδίων πρώτης ανάγκης  στην εκστρατεία που διοργανώνεται από το Σύλλογο των Εκπαιδευτικών της περιοχής μας και άλλους συλλόγους Εκπαιδευτικών σε συνεργασία με το Σωματείο Εκπαιδευτικών της Τουρκίας, Egitim Sen, για τη συγκέντρωση αναγκαίων εφοδίων που θα αποσταλούν στους προσφυγικούς καταυλισμούς του Σουρούτς.

Συγκεντρώνουμε κουβέρτες, παλτά, μπότες, χειμωνιάτικα ρούχα για γυναίκες και παιδιά , σερβιέτες, πάνες, εσώρουχα, σαπούνια και γάλα βρεφικό και παιδικό.

Το υλικό θα συγκεντρώνεται στο σχολείo μας έως και την Τρίτη 27/1/15.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου

Άσκηση σεισμού

1Μπορεί η μικρή σεισμική δόνηση που σημειώθηκε σήμερα στην Αττική να μας ταρακούνησε λίγο,  φάνηκε όμως  πολύ χρήσιμη αφού μας έδωσε την ευκαιρία να κάνουμε την τρίτη για φέτος άσκηση σεισμού αλλά αυτή τη φορά  σε πραγματικές συνθήκες.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς μας που διατήρησαν την  ψυχραιμία τους και εκκένωσαν με απόλυτη τάξη το κτίριο σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά!!!

Κλειστά, λόγω των εκλογών, όλα τα σχολεία 23 και 26 Ιανουαρίου

eklo-thumb-largeΚλειστά θα παραμείνουν, λόγω της διενέργειας των βουλευτικών εκλογών, όλα τα σχολεία της χώρας, την Παρασκευή 23 Ιανουαρίου και τη Δευτέρα 26 κατόπιν απόφασης που υπέγραψε ο υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πώς να μάθετε στα παιδιά να προστατεύουν τον εαυτό τους

child-safety_590_bΌσο κι αν θέλουν οι γονείς να βρίσκονται πάντα στο πλευρό των παιδιών τους ως φύλακες-άγγελοι, αναπόφευκτα, καθώς τα παιδιά μεγαλώνουν και ανεξαρτητοποιούνται, περνούν όλο και περισσότερο χρόνο μακριά από τους γονείς και το άγρυπνο βλέμμα τους. Οι επιτήδειοι, όμως, πάντα καραδοκούν και ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος για να τους αποφεύγει το παιδί σας, είναι ο ίδιος του ο εαυτός. Είναι στο χέρι σας, λοιπόν, να διδάξετε στο παιδί κάποιους έξυπνους κανόνες ασφαλείας για να προστατεύει τον εαυτό του, τις στιγμές που δεν είστε εσείς μαζί του. Ποιοι είναι αυτοί;

1. Δικαίωμα στο σώμα μου έχω μόνο εγώ: Το παιδί πρέπει να καταλάβει ότι… Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ 8/1 ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ

Ο Δήμος Αγίας Παρασκευής ενημερώνει ότι αύριο Πέμπτη 8 Ιανουαρίου δεν θα λειτουργήσουν  και θα παραμείνουν κλειστά τα Σχολεία καθώς και Παιδικοί Σταθμοί του Δήμου λόγω των προβλεπόμενων δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Δράσεις αγάπης

1Αντιπροσωπεία μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων του σχολείου μας επισκέφθηκαν σήμερα το πρωί την Εστία Κοριτσιών «Φιλοθέη η Αθηναία» στην Αγία Παρασκευή και το ΠΙΚΠΑ Πεντέλης και μοίρασαν 1.800 ευρώ (τα έσοδα του Χριστουγεννιάτικου παζαριού μας) ενώ το μεσημέρι δεκάδες σακούλες με τρόφιμα και φάρμακα πήραν το δρόμο για το κοινωνικό παντοπωλείο και… Συνέχεια