ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 2016

kalokairini_dim_apash

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ                                                                     ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ  2016

Ο Δήμος Αγίας Παρασκευής υλοποιεί και φέτος το θερινό Πρόγραμμα Δημιουργικής Απασχόλησης με στόχο να προσφέρει στα παιδιά μια ποιοτική διέξοδο απασχόλησης, δίνοντάς τους την ευκαιρία να διασκεδάσουν και να εκφραστούν δημιουργικά, βοηθώντας παράλληλα τους γονείς-κατοίκους της πόλης μας και κυρίως τις οικονομικά και κοινωνικά ασθενέστερες οικογένειες.

Για πρώτη χρονιά φέτος, Συνέχεια

Στην Αρχαία Ολυμπία

1Εκδρομή στην Αρχαία Ολυμπία πραγματοποίησαν οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης την Τετάρτη 20 Απριλίου 2016 συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους Βασιλική Χείλαρη και Σταματέλλα Κοσκινά τον εκπαιδευτικό Γρηγόρη Ευαγγελάκο και τον Διευθυντή του Σχολείου Γιάννη Λογοθέτη.

Μαθητές και δάσκαλοι παρακολούθησαν την τελική πρόβα της τελετής Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας, έτρεξαν στο Στάδιο, ξεναγήθηκαν στο Μουσείο και Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Σαράντα λογοτεχνικά βιβλία για τη βιβλιοθήκη

30Διπλό το κέρδος από την Έκθεση Βιβλίου που οργάνωσε πριν λίγες μέρες ο Σύλλογος Γονέων με αφορμή την ημέρα παιδικής λογοτεχνίας: Από τη μια η καλλιέργεια της Φιλαναγνωσίας στα παιδιά μας και από την άλλη ο εμπλουτισμός της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης με 40 νέους τίτλους και όπως μας πληροφορεί η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης κ. Φανή Σαμορέλη πλησιάζουμε τον αριθμό των 1500 βιβλίων!

Εκκλησιασμός μαθητών- Ακάθιστος Ύμνος

4Παρασκευή της Ε΄ εβδομάδας της Μεγάλης Τεσσαρακοστής και το εορτολόγιο γράφει «Ακάθιστος Ύμνος»

2

Νωρίς το πρωί πήραμε τον ανηφορικό δρόμο για τον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα, προκειμένου να παρακολουθήσουμε την Θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων και Συνέχεια

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΣΚΗΣΗΣ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ-ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ (Κυριακή 17/4 ώρα 11:30 π.μ

Η γυμνάστρια Βασιλική Χαρβά

Την Κυριακή 17 Απριλίου 2016 και ώρα 11:30π.μ θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας (7ο Δημοτικό Αγίας Παρασκευής- Λυκούργου και Αρτέμωνος) βιωματικό σεμινάριο ΑΣΚΗΣΗΣ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ-ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ

Θα μιλήσουν:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΧΑΡΒΑ- ΓΥΜΝΑΣΤΡΙΑ

ΑΝΝΑ ΚΑΛΥΒΑ – ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ/ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ.

Το σεμινάριο τελεί υπό την αιγίδα του Συλλόγου Γονέων και η είσοδος είναι ελεύθερη.

ΑΝΝΑ ΚΑΛΥΒΑ - ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ/ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ

ΑΝΝΑ ΚΑΛΥΒΑ – ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ/ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Εκκλησιασμός μαθητών (Παρασκευή, 15/4//2016)

Agios_Andreas_Paradeisos

Πλησιάζοντας προς την Μεγάλη Εβδομάδα και το Άγιον Πάσχα, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε οι μαθητές μας να εκκλησιαστούν  στον Ιερό Ναό του  Άγιου  Ανδρέα, το πρωί της Παρασκευής 15 Απριλίου 2016 (ώρες 8:30 έως 10:00 π.μ )

Όσοι μαθητές επιθυμούν, μπορούν να προετοιμαστούν και   να κοινωνήσουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ενημερωτική συνάντηση για τις βιολογικές επιπτώσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας

3Την Κυριακή 10 Απρίλιου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση του Συλλόγου Γονέων με θέμα «Βιολογικές επιπτώσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας», με ομιλητές τους γονείς του σχολείου μας, κ. Παπαδόπουλο Δημήτρη, Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και Περιβαλλοντολόγο Μηχανικό και κ. Μπαλάσκα Αθανάσιο, Φυσικό Ραδιοηλεκτρολόγο και εκπαιδευτικό στο 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής.

1Η εκδήλωση ξεκίνησε με σύντομη εισήγηση και παρουσίαση των ομιλητών από τον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων Κώστα Βλαχόπουλο, ο οποίος μεταξύ άλλων ανέφερε ότι αφορμή για τη συγκεκριμένη δράση, η οποία εντάσσεται στο πλαίσιο των καθιερωμένων πλέον ενημερωτικών και επιμορφωτικών συναντήσεων για γονείς και εκπαιδευτικούς, αποτέλεσε το γεγονός της εγκατάστασης κεραίας κινητής τηλεφωνίας στη γειτονιά μας. Με την επαγγελματική του ιδιότητα ως ηλεκτρολόγος μηχανικός, ο Πρόεδρος εξήγησε ότι Συνέχεια

Σαββατοκύριακο 9-10 Απριλίου στο σχολείο

1

Σας υπενθυμίζουμε τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις που οργανώνει ο Σύλογος Γονέων για το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, παράλληλα με την έκθεση βιβλίου που συνεχίζεται τα απογεύματα από τις 6 ως τις 8.

• Σάββατο 9/4, στις 6:00 μ.μ.
    Η υπεύθυνη της Λέσχης Ανάγνωσης του Δήμου Αγίας Παρασκευής και συγγραφέας παιδικών βιβλίων Λίλα Πατρόκλου συζητά με τα παιδιά των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων.
  • Κυριακή 10/4, στις 6:00 μ.μ.
    Βιολογικές επιπτώσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, με ομιλητές τους γονείς του σχολείου μας, κ. Παπαδόπουλο Δημήτρη, Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και Περιβαλλοντολόγο Μηχανικό και κ. Μπαλάσκα Αθανάσιο, Φυσικό Ραδιοηλεκτρολόγο και εκπαιδευτικό στο 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής.
  • Κυριακή 10/4, στις 6:00 μ.μ. – Νέα εκδήλωση
    Η συγγραφέας παιδικών βιβλίων Ελένη Γεωργοστάθη συζητά με τα παιδιά των Α’ Β’ Γ’ τάξεων για το νέο της βιβλίο «Το απέναντι νησί».

Συνέχεια

Παρουσίαση αποτελεσμάτων συμμετοχικού σχεδιασμού

2

Τα αποτελέσματα του εργαστηρίου και του σχεδίου γενικής διάταξης για την ανάπλαση της οδού Αρτέμωνος της αυλής του 7ου Δημοτικού και του 13ου Νηπιαγωγείου και της ευρύτερης περιοχής του ΟΤ 268 παρουσιάστηκαν χτες στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας από το Δήμο Αγίας Παρασκευής και την επιστημονικές ομάδες υποστήριξης CPD και Open Architecture Athens.
Παρόντες στην εκδήλωση ο Δήμαρχος Γιάννης Σταθόπουλος και η Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών Ελισσάβετ Πετσατώδη.
Η τελική πρόταση η οποία διαμορφώθηκε Συνέχεια

Με ένα βιβλίο πετάμε!!!

20

Με αφορμή την Ημέρα Παιδικού Βιβλίου τα παιδιά των τριών τμημάτων της Γ΄τάξης συζήτησαν για την αξία της λογοτεχνίας, μοιράστηκαν εντυπώσεις από βιβλία που διάβασαν  και Συνέχεια