Καλό Πάσχα!

18Τελευταία μέρα στο σχολείο πριν από τις διακοπές του Πάσχα: Εκκλησιασμός, κάλαντα του Λαζάρου από τα γειτονάκια μας του 13ου Νηπιαγωγείου, συλλογή τροφίμων για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου, βαφή αυγών, κουλουράκια… Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ταξίδι στον ηλεκτρισμό με …. δυο μπαμπάδες!

16Ένα όμορφο και χρήσιμο ταξίδι στον κόσμο του ηλεκτρισμού έκαναν οι μαθητές της Πέμπτης με τη βοήθεια δυο μπαμπάδων, του Προέδρου του Συλλόγου Γονέων κ. Κώστα Βλαχόπουλου και του κ.Θοδωρή Μανέτα , ηλεκτρολόγων μηχανικών στο επάγγελμα.

Με παρουσιάσεις, πειράματα και βιωματικές δράσεις οι μαθητές προσέγγισαν το κεφάλαιο του ηλεκτρισμού, γνώρισαν τις εφαρμογές του στην καθημερινότητα, κατανόησαν τη χρησιμότητα και … Συνέχεια

Στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης η Ε΄ τάξη

11Με σύμμαχο τον καλό καιρό οι μαθητές της Πέμπτης και οι δασκάλες τους ανέβηκαν στην Ακρόπολη.

Τα Προπύλαια,ο Ναός της Απτέρου Νίκης, το Ερέχθειο, ο Παρθενώνας!!!

Η θέα από τον Ιερό Βράχο:… Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Το blog παραγωγής κινούμενων εικόνων (animation)

2Στο πλαίσιο του διασχολικού προγράμματος μεταξύ του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής και του 14ου Δημοτικού Σχολείου Χαλανδρίου για τις ΣΤ” τάξεις, κατασκευάστηκε ένα blog, ως εκπαιδευτικό εργαλείο, προκειμένου εκεί να αναρτώνται οι εργασίες των μαθητών, καθώς και ενδιαφέροντα άρθρα με πληροφορίες και οπτικοακουστικό υλικό, απαραίτητα για την εμβάθυνση των μαθητών στο πεδίο της κινούμενης εικόνας. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί είναι ο Παναγιώτης Τσιρίδης ΠΕ16 (14ο Χαλανδρίου) και ο Φοίβος Σοφικίτης ΠΕ08 (7ο)

Το blog είναι εδώ

ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ για τους μαθητές του Δήμου Αγίας Παρασκευής

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες,

Ο Δήμος Αγίας Παρασκευής σε συνεργασία με την Ανταποδοτική Ανακύκλωση, το Εθνικό Συλλογικό Σύστημα Ανταποδοτικής Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσκευασιών, εφαρμόζει Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης, στο οποίο μπορείτε να ανακυκλώνετε άδειες συσκευασίες συμβάλλοντας ενεργά στην προστασία του περιβάλλοντος.

Στο πλαίσιο αυτό… Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Δωρεάν εισιτήρια από την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ

aekΗ ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ στην προσπάθεια  που κάνει τη φετινή χρονιά για την διάδοση του αθλήματος της καλαθοσφαίρισης και της καλλιέργειας φίλαθλων  συναισθημάτων στους νέους διαθέτει δωρεάν εισιτήρια για τους αγώνες  εντός έδρας στο Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθήνας (Ο.Α.Κ.Α).

Το σχολείο μας στηρίζοντας  κάθε πρωτοβουλία  που προβάλει τον υγιή αθλητισμό χωρίς φανατισμούς χουλιγκανισμούς και βαρβαρότητες… Συνέχεια

Γαλλικός και γερμανικός κινηματογράφος για την Ε΄και ΣΤ΄τάξη

11088123_10204930554002727_1102549370_n

Μέρα κινηματογράφου σήμερα στο μάθημα της Δεύτερης Ξένης Γλώσσας για τους μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης.

Με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Γαλλικής: Κατερίνας Μουστάκη και Κατερίνας Παπαχρόνη και των εκπαιδευτικών Γερμανική:Χριστίνας Κανελοπούλου και Σούλης Πλαστάρα και για την… Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Σχόλια κλειστά

Εκκλησιασμός μαθητών

Ενόψει των εορτών του Πάσχα το σχολείο θα εκκλησιαστεί στον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα ως εξής:
- Οι Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις το 1ο δίωρο της Πέμπτης, 2 Απριλίου 2015.
– Οι Δ, Ε΄και ΣΤ΄ τάξεις το 1ο δίωρο της Παρασκευής, 3 Απριλίου 2015.
Όσοι μαθητές επιθυμούν, μπορούν να προετοιμαστούν και να κοινωνήσουν.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Το Μεγάλο μας Τσίρκο (Φωτογραφίες από την παράσταση)

DSC_1147 (800x533)Κλικ στη φωτογραφία για να μεταφερθείτε στο άλμπουμ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

To μεγάλο μας τσίρκο (βίντεο της παράστασης)

DSC_1147 (800x533)

Το βράδυ της 24ης Μαρτίου 2015 στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας οι μαθητές της ΣΤ τάξης παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία τη θεατρική παράσταση «ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ» του Ιάκωβου Καμπανέλλη σε διασκευή για σχολική παράσταση της Βασιλικής Κυροπούλου.

Παρόντες στην εκδήλωση ο Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής Γιάννης Σταθόπουλος, Αντίδημαρχοι, Δημοτικοί Σύμβουλοι,γονείς, φίλοι του 7ου,  και εκπρόσωποι φορέων της πόλης μας.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στους συντελεστές της παράστασης που ήταν:

1. Σκηνοθεσία-Θεατρική και ενδυματολογική επιμέλεια: Αμαξοπούλου Έλενα

2. Σκηνικά-Φώτα-Κατασκευή μπερντέ –φιγούρες και επιμέλεια προβολών: Σοφικίτης Φοίβος

3. Μουσική επιμέλεια –διεύθυνση χορωδίας: Μπέκου Έφη

4. Μουσική υποστήριξη: Χελιδώνης Γιάννης

5. Στην παράσταση συμμετείχαν τα τμήματα της έκτης τάξης: ΣΤ1, ΣΤ2,ΣΤ3

6. Συνεργάστηκαν οι δάσκαλοι της Έκτης τάξης:
ΣΤ1: Κοσκινά Σταματέλλα
ΣΤ2: Χελιδώνης Γιάννης
ΣΤ3: Τσιάκου Τασιάνα

Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου για τη συνεργασία, το σύλλογο γονέων για την συνεισφορά  στην ενοικίαση των στολών και τους γονείς μας κ. Σάκη Μιχαλιέρη για τη βιντεοσκόπηση της παράστασης  και  κ. Φώτη Παπαδόπουλο για τις  ωραίες φωτογραφίες τις οποίες θα αναρτήσουμε  τις επόμενες ημέρες.