«Κάποιος γιορτάζει…» Μαγική βραδιά αφιέρωμα στο «Νέο Κύμα»

1

Τετρακόσιοι και πλέον γονείς, εκπαιδευτικοί και φίλοι του σχολείου μας γέμισαν ασφυκτικά το εσωτερικό και τον περίβολο του θεάτρου του 2ου Γυμνασίου Αγίας Παρασκευής, το βράδυ της Κυριακής 24 Μαΐου 2015, για να παρακολουθήσουν τη συναυλία- αφιέρωμα στο ΝΕΟ ΚΥΜΑ: «Κάποιος γιορτάζει…» της παιδικής χορωδίας του Συλλόγου Γονέων που συνδιοργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων με το Σύλλογο Γονέων.

Οι μελωδικές φωνές των παιδιών μας έσμιξαν με τις φωνές δύο σπουδαίων ερμηνευτών του Τάκη Κωνσταντακόπουλου και της Πόπης Αστεριάδη σε 23 κλασικά τραγούδια του Νέου Κύματος που… Συνέχεια

Fondu chocolat

1Οι «γαλλόφωνοι» μαθητές της Ε΄τάξης κατέβηκαν στην τραπεζαρία και προσέγγισαν το μάθημα μέσα από τη γεύση και τη μυρωδιά της ζεστής σοκολάτας Fondu chocolat, βουτώντας… Συνέχεια

Εργασία και χαρά!

1Σάββατο πρωί και η μικρή Αναστασία μας, η  κ. Ρένα, ο κ. Μιχάλης και  ο κ. Γιάννης ομορφαίνουν το σχολείο!

Ξεχορτάριασμα, ασβέστωμα και… Συνέχεια

Εγγραφές μαθητών στην Α΄τάξη Δημοτικού για το Σχ. Έτος 2015- 2016

Χωρίς τίτλοΣας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2015-16 στην Α΄ τάξη Δημοτικού εγγράφονται τα παιδιά που έχουν γεννηθεί το έτος 2009.

Οι εγγραφές  θα πραγματοποιηθούν  στο σχολείο μας από 2  – 19  Ιουνίου  ως εξής:

– 2 Ιουνίου – 12  Ιουνίου, από 13:00 μέχρι  16:00 (εκτός από την Τετάρτη, 3 Ιουνίου που το σχολείο θα είναι κλειστό λόγω της Γενικής Συνέλευσης του τοπικού συλλόγου εκπαιδευτικών)

15 Ιουνίου – 19 Ιουνίου από  09:00 μέχρι 13:00

Απαιτούμενα δικαιολογητικά… Συνέχεια

“Κάποιος γιορτάζει…”  Συναυλία- αφιέρωμα στο ΝΕΟ ΚΥΜΑ

Afisa 7o Dimotiko Agias Paraskevis Low
 Είκοσι τραγούδια  του  “Νέου Κύματος” που άφησαν εποχή από τη παιδική χορωδία του συλλόγου γονέων του σχολείου μας.

Τραγουδούν μαζί με τα παιδιά  η Πόπη Αστεριάδη και ο Τάκης Κωνσταντακόπουλος. Συνοδεύουν οι μουσικοί: Ιουλία Τζανετουλάκου
(πιάνο), Δημήτρης Αλεξόπουλος  (κιθάρα), Δημήτρης Κωνσταντακόπουλος(μπουζούκι), Κώστας Μανίκας (βιολί) και Σάκης Διονυσόπουλος (κρουστά)
Συνδιοργάνωση: 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής και Σύλλογος Γονέων Μαθητών 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής

Είσοδος Ελεύθερη
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά Σχολεία και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2015-2016

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. http://depps.minedu.gov.gr έχουν αναρτηθεί οδηγίες για την εισαγωγή των μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2015-2016.
Η υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων των ενδιαφερομένων είναι από 22 Μαΐου έως και 9 Ιουνίου .

Συνέντευξη Δημάρχου Αγίας Παρασκευής για τη βίλα Ίολα

Ο Δήμαρχος Αγίας Παρασκευής Γιάννης Σταθόπουλος μιλά με μαθητές της Έκτης τάξης του σχολείου μας για τη Βίλα Ιόλα. Σημεία της συνέντευξης που σχετίζονται με το όραμα του Δημάρχου και τις δράσεις του Δήμου για την απόκτηση και αξιοποίηση της Βίλας θα παρουσιαστούν στο Αμερικάνικο Κολέγιο αρχές Ιουνίου στο 3ο Μαθητικό Συνέδριο της πόλης μας.

Αρχιτεκτονική της Βίλας Ιόλα

19H Πολιτικός Μηχανικός και πρώην μαθήτρια του σχολείου μας Λιάνα Σιούλα
μίλησε  στους μαθητές της ΣΤ΄τάξης για τη Βίλα Ιόλα.

Η νεαρή μηχανικός, η οποία διαθέτει μεταπτυχιακές σπουδές στην αρχιτεκτονική διατηρητέων μνημείων, προσέγγισε το θέμα από την πλευρά της επιστήμης της, μεταφέροντας πολύτιμες γνώσεις στα παιδιά… Συνέχεια

Πρόγραμμα Αρχαιοελληνικής Μουσικής για την Γ΄και Δ΄τάξη

11118283_10205223075515582_1954672195_n

Ο κ. Τερζής βρέθηκε με τα παιδιά των Γ΄και δ΄τάξεων στη βιβλιοθήκη, τούς παρουσίασε αρχαία όργανα και… Συνέχεια

Χορευτικό δρώμενο στη βίλα Ιόλα

Για πρώτη φορά χορευτικό δρώμενο στην μεγάλη αίθουσα Καλλιτεχνών της Βίλας Ιόλα. Μπράβο στην ομάδα κοριτσιών της Έκτης και στη γυμνάστριά μας Βαγγελιώ Τουραπή που είχε την ιδέα, επέλεξε την υπέροχη μελωδία της Ευανθίας Ρεμπούτσικα και δίδαξε τη χορογραφία.