Τραγούδια και μουσικές της Μεσογείου

1Παραδοσιακές μουσικές και τραγούδια από τη Μεσόγειο απολαύσαμε μαθητές και εκπαιδευτικοί στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας «Μ.ΛΟΙΖΟΣ».

Ακούσματα και μελωδίες από την Ελλάδα, την Τουρκία, το Ισραήλ, την Αίγυπτο, την Κάτω Ιταλία, την Αλγερία, την Ισπανία…

Γιατί η Μεσόγειος και οι μουσικές της… Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ενημερωτικές συναντήσεις με γονείς για τη λειτουργία του σχολείου και του ολοήμερου προγράμματος

Αγαπητοί γονείς, σας καλούμε στο σχολείο  σε ενημερωτικές συναντήσεις  που θα γίνουν την Δευτέρα, 19 Σεπτεμβρίου 2016 ως εξής:

4:30μ.μ  Ενημέρωση από τον Υποδιευθυντή και συζήτηση  για τη λειτουργία του Ολοήμερου Σχολείου (μόνο για τους γονείς που έχουν γράψει τα παιδιά τους στο Ολοήμερο)

5:30 μ.μ Ενημέρωση όλων των γονέων  από τον τον  Διευθυντή και συζήτηση για τη λειτουργία του σχολείου.

Υ.Γ για τις επικείμενες συναντήσεις ανά τάξη/τμήμα θα ενημερωθείτε από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων

Οι εκπαιδευτικοί μας

Χωρίς τίτλο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ενημέρωση γονέων για τους κανόνες και τη λειτουργία του σχολείου μας

parents_association

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ 7ου ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

(Σχολικό έτος 2016-2017)

Κατεβάστε τον κανονισμό  εδώ

Με τον όρο «σχολικός κανονισμός» εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου. Οι συνθήκες αυτές πρέπει να αποβλέπουν στη διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος, το οποίο θα εξασφαλίζει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας, χωρίς εντάσεις και συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, με ανοχή και αναγνώριση.

Αγαπητοί γονείς,

με στόχο τη δημιουργία των προϋποθέσεων που στοχεύουν Συνέχεια

Έναρξη σχολικής χρονιάς – Αγιασμός

1-300x143Αγαπητοί μαθητές και γονείς με τη βοήθεια του Θεού και τις ευλογίες της Εκκλησίας μας ξεκινάμε το νέο Σχολικό Έτος 2016-17

Ο Αγιασμός θα τελεστεί, την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016 και ώραν 9:15 π.μ

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει περί ώραν 10:30 π.μ.

Από τη Δ/νση του σχολείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ξεκίνησε το έργο της ανάπλασης του προαυλίου

14203265_10208551545165243_4215870709714399778_nΑγαπητοί μαθητές και γονείς σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία και δημιουργική διάθεση.

Ξεκινάμε την ενημέρωσή της σχολικής χρονιάς 2016-17 με μια ευχάριστη είδηση

Ξεκίνησε σήμερα το έργο της ανάπλασης του προαυλίου μας… Συνέχεια

Καλό καλοκαίρι!

Με εικόνες από δράσεις της σχολικής χρονιάς που πέρασε ευχόμαστε σε μαθητές και γονείς ένα όμορφο, ελληνικό καλοκαίρι! Ραντεβού το Σεπτέμβριο με υγεία και δημιουργική διάθεση.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ευχαριστίες στις εθελόντριες τροχονόμους μαμάδες μας Εύη Μηνδρινού και Φωτεινή Πελέκη

12096072_10206231597848010_8496276305519398066_nΣτην αρχή της σχολικής χρονιάς  οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ζητήσαμε από τους γονείς με αυτήν εδώ την  επιστολή να μας βοηθήσουν εθελοντικά στην ενημέρωση των οδηγών και την ασφαλή προσέλευση και  αποχώρηση των μαθητών  από την οδό Αρτέμωνος, όπου βρίσκονται οι δυο κεντρικές είσοδοι του σχολείου.

Η ανταπόκριση δεκάδων  γονέων ήταν άμεση και θετική και Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Αποχώρηση του Προέδρου του Συλλόγου Γονέων Κώστα Βλαχόπουλου και ανασυγκρότηση Διοικητικού Συμβουλίου

Ο απερχόμενος Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων Κώστας Βλαχόπουλος