ΤΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΨΩΜΙ

101Η Γ΄τάξη με αφορμή το κείμενο στο μάθημα της Γλώσσας «Το πιο γλυκό ψωμί αποπειράθηκε με επιτυχία να ζυμώσει το δικό της πιο γλυκό ψωμί. Τα παιδιά μας με την καθοδήγηση των δασκάλων τους διαπίστωσαν ότι «το πιο γλυκό ψωμί» είναι αυτό που φτιάχνεις με τον δικό σου κόπο, αλευρώνοντας τα δικά σου χέρια, παίζοντας με το δικό σου αφράτο ζυμάρι, δίνοντας σχήμα ανάλογα με τη δική σου έμπνευση!!!

Στο τέλος της προσπάθειας όλα μαζί, τα 3 τμήματα της Τρίτης  δραματοποίησαν το τραγούδι: «Ο Γεωργός πάει στον αγρό».

Η απόπειρα ζυμώματος είχε και συνέχεια στα σπίτια των μαθητών μας. Ευχαριστούμε τις μαμάδες Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Βράβευση μαθήτριας για συμμετοχή σε πρόγραμμα της ΕΛΑΣ

IMG_20170516_143348Στο πλαίσιο της έκθεσης ζωγραφικής για την οδική ασφάλεια στην οποία πήραν μέρος όλοι οι μαθητές/τριες του Α3, επιλέχθηκαν 12 ζωγραφιές που θα κοσμήσουν το ημερολόγιο της Ε.Λ.Α.Σ για το 2018.

Ανάμεσά τους και ένα έργο της δικής μας μαθήτριας του Α3, Μαρίας Παραμάνα, η οποία Συνέχεια

«O Αρλεκίνος» της Ζωρζ Σαρή από το Α3

2Μαθητικό Συνέδριο με θέμα: «Οι πανανθρώπινες αξίες με αφορμή το έργο της Ζωρζ Σαρή» οργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Το συνέδριο διεξήχθη την Κυριακή 14/5 στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου Κορωπίου. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε  από τους μαθητές του Α3 οι οποίοι παρουσίασαν το θεατρικό «Ο Αρλεκίνος» βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Ζωρζ Σαρή.

Η δύναμη της φαντασίας, η αγάπη, Συνέχεια

Εναέριες διαδρομές στο Adventure Park

6Εμπειρίες και εξάσκηση σε δεξιότητες, τις οποίες τα παιδιά που μεγαλώνουν στο διαμέρισμα δεν τις διαθέτουν…!

Εναέριες διαδρομές με όλα τα ενδεδειγμένα μέτρα ασφαλείας και Συνέχεια

«Οι πανανθρώπινες αξίες με αφορμή το έργο της Ζωρζ Σαρή» με τη συμμετοχή του Α3

17952724_1948077638762016_5117607084963935541_nΑγκαλιάζοντας από την πρώτη στιγμή μια τέτοια πρωτοβουλία και στηρίζοντας την πραγματοποίηση ενός μαθητικού συνεδρίου αφιερωμένου στην αξέχαστη συγγραφέα οι μικροί μαθητές /τριες της Α3 τάξης του Σχολείου μας,θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο έργα της αγαπημένης δημιουργού.
Νιώθουμε τυχεροί(ευχαριστούμε θερμά την κ.Χρύσα Κουράκη) και Συνέχεια

Ημέρα γερμανικού πρωινού

1

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης και η δασκάλα των Γερμναικών Χριστίνα Κανελοπούλου οργάνωσαν στο σχολείο Συνέχεια

ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ 2017

Ο Δήμος Αγίας Παρασκευής υλοποιεί και φέτος το Θερινό Πρόγραμμα Δημιουργικής Απασχόλησης με στόχο να προσφέρει στα παιδιά μια ποιοτική διέξοδο απασχόλησης, δίνοντάς τους την ευκαιρία να διασκεδάσουν και να εκφραστούν δημιουργικά, βοηθώντας παράλληλα τους γονείς-κατοίκους της πόλης μας και κυρίως Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Μια μέρα στο μουσείο για την Δ΄

18342020_10210786484077319_2656889981902534947_n

Το μουσείο της Ακρόπολης επισκέφθηκαν οι μαθητές της Τετάρτης και ξεναγήθηκαν Συνέχεια

Παραδοσιακοί χοροί στην πλατεία

18361300_1893685484185111_203908881_n

Στο πλαίσιο της 11ης Μαθητικής Συνάντησης Δημιουργίας, την Κυριακή 7 Μαίου μαθητές από σχολεία της πόλης μας  χόρεψαν  παραδοσιακούς χορόυς στο θεατράκι της κεντρικής πλατείας.

Στις φώτο και στο βίντεο οι μαθητές μας, υπό τη διδασκαλία του χοροδιδασκάλου τους Ιάκωβου Πελέκη, χορεύουν… Συνέχεια

Στο μουσείο Ακρόπολης η ΣΤ΄

105Το μουσείο της Ακρόπολης επισκέφθηκαν σήμερα οι μαθητές της έκτης.

Η επίσκεψη περιλάμβανε την ξενάγηση σε εκθέματα της αρχαϊκής και κλασικής εποχής μέσα από την ανακαλυπτική μέθοδο και ολοκληρώθηκε με φωτογραφίες Συνέχεια