Ένα συμβόλαιο φιλίας…

Σεπ 201725

Την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η  “υιοθεσία” των παιδιών της πρώτης τάξης από τα παιδιά της έκτης .

Τα πρωτάκια μας “υιοθετούνται” από τα μεγαλύτερα παιδιά του σχολείου, τα οποία γίνονται οι «μέντορές» τους, αναλαμβάνουν να τα ξεναγήσουν στο σχολείο, να τους μιλήσουν για τους χώρους του και να τους υποδείξουν θετικές συμπεριφορές .

Στόχος του προγράμματος είναι η δημιουργία  σχέσεων  φιλίας ανάμεσα σε μικρούς και μεγάλους μαθητές. Παράλληλα οι μικροί μας, αναπτύσσουν αισθήματα ασφάλειας για την καθημερινότητά τους στο σχολικό χώρο και οι  μεγάλοι  μαθητές αποκτούν υπευθυνότητα μαθαίνοντας πως είναι να καθοδηγείς ένα μικρότερο παιδί και να το έχεις υπό την προστασία σου.

Οι εκπαιδευτικοί Α΄και Στ΄τάξηςυιοθεσία 2017-1 υιοθεσία 2017-2 Υιοθεσία 2017-3