Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Υπηρέτης Δύο Αφεντάδων”

Στις 10 Μαρτίου 2014 οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με τους εκπαιδευτικούς παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση “Υπηρέτης Δύο Αφεντάδων” του Κάρλο Γκολντόνι από την παιδική σκηνή Ονειροπόληση (Θέατρο Κάτια Δανδουλάκη) στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Φαρσάλων.

Οι μαθητές γέλασαν με την ψυχή τους από τις γκάφες και τη μαεστρία του υπηρέτη Τρουφαλδίνο,  ενώ παράλληλα συμμετείχαν με την καθοδήγηση των ηθοποιών στην ροή της παράστασης.

WP_20140310_002WP_20140310_001

Λίγα λόγια για τον συγγραφέα και το έργο του.

Ο Κάρλο Γκολντόνι έχει χαρακτηριστεί σαν Μολιέρος της Ιταλίας. Στο έργο του “Υπηρέτης Δύο Αφεντάδων” περιγράφει με χιούμορ την ίδια τη ζωή και δείχνει πως ασήμαντοι και ταπεινοί άνθρωποι, σαν τον αγράμματο υπηρέτη Τρουφαλδίνο, μπορούν να θριαμβεύσουν χρησιμοποιώντας την εξυπνάδα και την τόλμη. Τέλος όλοι οι ήρωες του έργου βρίσκουν τη δικαίωση στέλνοντας το μήνυμα:

“όποιος βάζει στη ζωή του στόχους, βγαίνει πάντα νικητής και κερδισμένος”

Συντελεστές της παράστασης:

Διασκευή και σκηνοθεσία: Τούλα Ζαχαριουδάκη

Μουσική επιμέλεια: Μάνος Βενιέρης

Σκηνικά: Γιώργος Πολυχρονιάδης

Κουστούμια: Σταυρούλα Ζηκοπούλου

Χορογραφίες: Αλέξανδρος Χατζιάρας

Διδασκαλία ξιφασκίας: Γενάδιος Πάτσης

Έπαιξαν οι Ηθοποιοί

Τούλα Ζαχαριουδάκη

Παντελής Μαρτίνος

Κωνσταντίνος Τσιάκος

Βασίλης Θελούρας

Λένα Σταμέλου

Σωτήρης Αντωνίου

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.