Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024

Την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού γιορτάσαμε σήμερα στο Νηπιαγωγείο μας.  Συζητήσαμε με τους μαθητές μας για τη σημασία του αθλητισμού στη ζωή μας. Ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου μας. Οι μικροί μαθητές μας το διασκέδασαν και το κατευχαριστήθηκαν!

collage 12

Προγράμματα eTwinning για το σχολικό έτος 2024-25

Στο Νηπιαγωγείο Παπαγιάννη θα υλοποιηθούν το σχολικό έτος 2024-25 δύο προγράμματα eTwinning.

Το πρώτο έχει τίτλο “FUN MATHEMATICS”. Η ιδρύτρια του έργου είναι από την Τουρκία και η συνιδρύτρια από την Ιταλία. Το έργο έχει ως θέμα του τα μαθηματικά στην προσχολική ηλικία. Σκοπός του προγράμματος είναι να κάνει τη μαθηματική εκπαίδευση διασκεδαστική στην προσχολική περίοδο, προκειμένου να αποτρέψουμε τις δυσκολίες στο μέλλον. Να αναπτύξει γνωστικές, κινητικές, γλωσσικές και κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών, καθώς και να είναι συνεργατικά, ενεργά και συμμετοχικά άτομα. Θα υλοποιηθούν δραστηριότητες που αφορούν τους αριθμούς, τα σχήματα, την ποσότητα, τις διαστάσεις, τη θέση στο χώρο και το χρόνο.

Το δεύτερο έχει τίτλο “STEAM-Wonders of the World”. Η ιδρύτρια του έργου είναι από την Πολωνία και η συνιδρύτρια από την Ελλάδα. Στόχος του έργου είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων STEAM (Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική, Τέχνη, Μαθηματικά) στα παιδιά προσχολικής ηλικίας μέσα από παιχνίδι, πειράματα, τέχνη και ομαδική εργασία. Τα παιδιά θα εξερευνήσουν διάφορα γνωστικά πεδία, όπως η επιστήμη, η τεχνολογία, η μηχανική, η τέχνη και τα μαθηματικά, μέσα από δραστηριότητες εμπνευσμένες από το θέμα του διαστήματος. Το έργο θα πραγματοποιηθεί σε διεθνείς ομάδες, επιτρέποντας την ανταλλαγή εμπειριών και πολιτισμών.

Και στα δύο προγράμματα συμμετέχουν εκπαιδευτικοί από διάφορες χώρες της Ευρώπης.

Εθνική ετικέτα ποιότητας

Απονομή Εθνικής ετικέτας ποιότητας στις εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου Παπαγιάννη, Αικατερίνη Φλώρου και Βασιλική Σκένδου, για τη συμμετοχή και υλοποίηση του eTwinning έργου, “Creative pupil-4seasons”.

Βραβείο του Νηπιαγωγείου Παπαγιάννη!

Το Νηπιαγωγείο Παπαγιάννη κέρδισε άξια το Παγκόσμιο Χάλκινο Βραβείο, “BRONZE GLOBAL AWARD”, συμμετέχοντας στην Παγκόσμια Συμμαχία  Global School Alliance  και υλοποιώντας με επιτυχία το έργο  “The way to sustainability” το σχολικό έτος 2023-2024.

GSA Bronze Award KP GSA Bronze Certificate KP GSA

Αγιασμός του Νηπιαγωγείου Παπαγιάννη

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 τελέσθηκε στον αύλειο χώρο του Νηπιαγωγείου Παπαγιάννη ο καθιερωμένος αγιασμός. Στον Αγιασμό παραβρέθηκαν μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς καθώς και η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60, Κωνσταντία Βαϊρινού.

Καλή και δημιουργική χρονιά!!

e24b75db 52c3 49bc ac2c 03339ab5c492                      cb386711 6691 4a7a 8370 a30c111855bd

Αγιασμός στο Νηπιαγωγείο Παπαγιάννη

Ο αγιασμός του Νηπιαγωγείου Παπαγιάννη για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2024, στις 9π.μ  στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Καλή σχολική χρονιά!

Ολοκλήρωση του Προγράμματος, των Global School Alliance, “The way to sustainability”

Ολοκληρώθηκε το Πρόγραμμα, των Global school Alliance, “The way to sustainability”

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε όλες τις δραστηριότητες του προγράμματος, που υλοποίησε το Νηπιαγωγείο μας!

Ολοκλήρωση του Προγράμματος eTwinning, “Creative pupil-4 seasons”

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πρόγραμμα eTwinning, “Creative pupil-4 seasons”, που υλοποιήθηκε από μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου Παπαγιάννη σε συνεργασία με μαθητές και μαθήτριες από την Πολωνία, τη Ρουμανία, την Τουρκία, την Ελλάδα, τη Γεωργία, την Κροατία και την Πορτογαλία. Το Πρόγραμμα άρχισε τον Οκτώβριο του 2023 και ολοκληρώθηκε τον Ιούνιο του 2024. Ήταν ένα όμορφο ταξίδι στη γνώση, στη δημιουργικότητα και στη συνεργασία! Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε τις δράσεις μας στο Πρόγραμμα!