Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών

Τους «τρεις Μεγίστους Φωστήρες της Τρισηλίου Θεότητος…» τους Τρεις Μεγάλους  Ιεράρχες, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγος και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, οι οποίοι αποτελούν τα σύμβολα της θρησκευτικής γιορτής των Ελληνικών Γραμμάτων, γιορτάσαμε σήμερα Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2018.

Η ημέρα ξεκίνησε με εκκλησιασμό του Σχολείου στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου, συνοδεία της σημαίας με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες του Α’ εξαμήνου.

Η Δ/ντρια του Σχολείου μίλησε για τη ζωή και τη δράση των Αγίων. Οι μαθητές της Γ’ τάξης ζωγράφισαν αφιερώματα στις μητέρες των Ιεραρχών και διάβασαν ρήσεις των Ιεραρχών, όπως:

« άνθρωπος που δεν δέχεται συμβουλές είναι εχθρός του εαυτού του»

Μέγας Βασίλειος

«πώς το καταλαβαίνετε, να έχετε εσείς περισσεύματα και ο άλλος να πεινά;»

Γρηγόριος ο Θεολόγος

«η καλή φιλία είναι θησαυρός… οι στενοχώριες της ζωής γίνονται πιο βαριές, αν δεν υπάρχει κάποιος φίλος να τις μοιραστείς»

Ιωάννης Χρυσόστομος

Στη σημερινή γιορτή επιλέξαμε να τιμήσουμε και ένα πρόσωπο των «γραμμάτων» την Καστοριανή λογοτέχνη Ιφιγένεια Διδασκάλου και προσκαλέσαμε την συνταξιούχο δασκάλα κ. Φιλιώ Καρασαββίδου να μας μιλήσει γι αυτήν.

Την ευχαριστούμε θερμά και ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς Χρόνια Πολλά και Καλή Φώτιση!