200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ
“ΔΕΛΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ”
Οι μαθητές της Δ’ τάξης με τον δάσκαλό τους κ. Αθανάσιο Κανδύλα ετοίμασαν εορταστική δράση, με αφορμή τα 200 χρόνια από την Εθνική Παλιγγενεσία, την οποία έχουμε υποβάλλει στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Ραδιόφωνο.
Η “Δέλτα Ραδιοφωνοτάξη” του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς-Ιφιγένεια Διδασκάλου, “ανεβάζει” ραδιοφωνικά την θεατρική παράσταση “Το νερό των Διψασμένων”
των Γκόρου Λεωνίδα, Λιάρου Δημήτρη, Οικονόμου Αγλαΐας και Παπαγεωργίου Κατερίνας, ενώ η “παράσταση” πλαισιώνεται από αποσπάσματα από τους Ελεύθερους
Πολιορκημένους του Διονυσίου Σολωμού.
Η ραδιοφωνική μας παράσταση είχε την τιμή να συμπεριληφθεί και στο
επίσημο πρόγραμμα εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την
Ελληνική Επανάσταση του Οργανισμού Ελλάδα 2021!
Στον παρακάτω σύνδεσμο
https://content.e-me.edu.gr/wp-admin/admin-ajax.php… μπορείτε να ακούσετε το θεατρικό που ετοίμασαν οι μαθητές μας με την βοήθεια του δασκάλου τους, ενώ έχει προγραμματιστεί να παίξει στο ευρωπαϊκό Μαθητικό Ραδιόφωνο την Πέμπτη 25 Μαρτίου στις 15.00 μ.μ.
Μπορείτε επίσης να δείτε το πρόγραμμα στον σύνδεσμο
Η συμμετοχή μας συνοδεύτηκε από την αφίσα που ετοίμασαν οι μαθητές της Δ’ τάξης!
Θερμά

συγχαρητήρια

στους μαθητές μας και στον δάσκαλό τους!!

Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια