Καλοκαιρινή γιορτή

Η σχολική μας χρονιά έκλεισε επιτυχώς με την ολοκλήρωση της σχολικής γιορτής  . Μαθητές και εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν για την πραγματοποίηση της παράστασης ‘’ O γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες’’ του Ιούλιου Βερν. Οι μικροί μας φίλοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν το ταξίδι τους και να αποχαιρετήσουν τους  τρείς φίλους τους  Θανάση , Ευαγγελία και Βασίλη για το νέο τους προορισμό.!

Ιππασία

Για άλλη μία φορά το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία στο πρόγραμμα θεραπευτικής ιππασίας του ΄΄ΙΠΟΤΙΣ΄΄ . Μέσα στην σχολική χρονιά οι μικροί μας φίλου είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τα άλογα , να τα ιππεύσουν και ναι επωφεληθούν τις θεραπευτικές ιδιότητες της ιππασίας .

Πασχαλινές δραστηριότητες

Τα έθιμα του Πάσχα τήρησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κάνοντας κατασκευές , φτιάχνοντας λαμπάδες και πασχαλινά κουλούρια . Η μέρα έκλεισε βάφοντας τα πασχαλινά μας αυγά.

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Σήμερα 2/4/24 είναι η παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και την γιορτάσαμε στο σχολείο μας με διάφορα δρώμενα. Στην αρχή τα παιδιά παρακολούθησαν ένα βιντεάκι με τίτλο     ” Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κ.Μόρρις Λεσμορ ” , στην συνέχεια διαβάσαμε το παραμύθι << Η Χαριστική Βιβλιοθήκη>> και τέλος φτιάξαμε ένα πολύχρωμο σελιδοδείχτη.

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Την επέτειο της εθνικής μας εορτής γιορτάσαμε σήμερα 22/3/24 στο σχολείο μας. Οι μαθητές φόρεσαν τα φεσάκια τους και παρακολούθησαν ένα βιντεάκι με τα δρώμενα και τους ήρωες της εποχής. Στη συνέχεια εκπαιδευτικοί και μαθητές παρουσιάσαμε ένα σκετσάκι , χορέψαμε και τραγουδήσαμε όλοι μαζί. Η μέρα έκλεισε κατασκευάζοντας τσαρουχάκια , κρινάκια και ντύνοντας τον τσολιά και την Αμαλία.

Ημέρα Τσικνοπέμπτης

Μικροί και μεγάλοι τσικνίσαμε φτιάχνοντας homemade burgers και μασκαρεμένοι χορέψαμε σε καρναβαλικούς ρυθμούς.

Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Σήμερα 6/3/24 είναι η παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και στα πλαίσια ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών το σχολείο μας επισκεφτήκαν οι μαθητές της Ε’ Τάξης του 19ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου. Πραγματοποιήθηκε από το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας μια ενημέρωση σχετική με το θέμα σε όλα τα παιδιά . Ακολούθησαν βιωματικές δραστηριότητες και στο τέλος όλοι οι μαθητές μας  έπαιξαν στην αυλή ένα συνεργατικό παιχνίδι.

Ανοιξιάτικες κατασκευές

Σήμερα καλωσορίσαμε την Άνοιξη στο σχολείο μας με διάφορες δραστηριότητες. Στολίσαμε την αμυγδαλιά μας , φτιάξαμε τα χελιδονάκια μας  και χορέψαμε και τραγουδήσαμε όλοι μαζί διασκεδάζοντας με χαρούμενες ανοιξιάτικες μελωδίες.

Επίσκεψη στον φούρνο της γειτονιάς

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων ΄΄ Γνωρίζω τα επαγγέλματα ΄΄ τα τμήματα Τ2,Τ3 και προκαταρκτική επισκεφτήκαν τον φούρνο της γειτονιάς προκειμένου να μάθουν τη διαδικασία παραγωγής ψωμιού.

Ομαδικά Κινητικά Παιχνίδια στην Αυλή

Ομαδικά παιχνίδια στο πλαίσιο της εργοθεραπείας με τα τμήματα Προκαταρκτικής, Β και Α. Τα παιδιά διασκεδάζουν, επικοινωνούν και αναπτύσσουν τις δεξιότητες αδρής κινητικότητας και συντονισμού.