Δημοσιεύθηκε στην Αθλητικές, Δράσεις, Δραστηριότητες

Πανελλήνια & Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Γιορτάσαμε την Πανελλήνια & Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Αυτή η μέρα είναι μια ευκαιρία να δώσει σε κάθε μαθήτρια και κάθε μαθητή κίνητρα και ερεθίσματα προκειμένου να εντάξουν την άσκηση στη ζωή τους.

Το σύνθημα φέτος ήταν “Αθλούμαστε Μαζί. Δίνουμε ποιότητα στη Ζωή” και περικλείει όχι μόνο τα οφέλη, αλλά και τις αξίες του αθλητισμού: την ευγενή άμιλλα, το ευ αγωνίζεσθαι, την αλληλεγγύη και τη συνεργασία.

Ο αθλητισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Παιδείας, γιατί μας διδάσκει να επιμένουμε, να βελτιωνόμαστε, να ξεπερνάμε όρια και εμπόδια.

Κυρίως, όμως, γιατί μας διδάσκει τον σεβασμό στον διπλανό μας – συμπαίκτη ή αντίπαλο – και στη δική του προσπάθεια. Είναι μια πανανθρώπινη γλώσσα, που μαθαίνει στα παιδιά από μικρά να φροντίζουν το σώμα, το πνεύμα και τους γύρω τους.

Ο αθλητισμός συμβάλλει στη διαμόρφωση καλών συνηθειών μαζί με την υγιεινή διατροφή για την οικοδόμηση ενός υγιούς σώματος μέσω του ελεύθερου παιχνιδιού, της ενεργητικής μετακίνησης και ψυχαγωγίας, των οργανωμένων δραστηριοτήτων άσκησης καθώς και των περιπάτων στη φύση.

Συμμετείχαμε στη γιορτή με ποικίλες δραστηριότητες και παιχνίδια μέσα και έξω από την τάξη.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024 0002 Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024 0004

Βάζουμε τον αθλητισμό και την κίνηση στην καθημερινότητά μας στο σχολείο και στο σπίτι !!!

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες

Παγκόσμια ημέρα Τελείας 2024

Στις 15 Σεπτεμβρίου, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα της Τελείας. Μια μέρα εμπνευσμένη από το αριστούργημα του Πίτερ Ρέυνολντς, “Τελεία”.

Ένα βιβλίο ύμνος στη μέγιστη αξία του ρόλου του δασκάλου. Γιατί αυτό το ελάχιστο, ταπεινό σημάδι μας στον κόσμο, η τελεία, η απλή αυτή κουκίδα με τα πολλά ονόματα (τελεία, κουκίδα, βούλα, στίγμα) είναι η πρώτη αρχή να νιώσεις ότι μπορείς να αποτυπώσεις κάτι, να δημιουργήσεις, να αισθανθείς πως μπορείς να τα καταφέρεις, να πιστέψεις σε σένα.

Αρκεί ασφαλώς να υπάρχει πλάι σου ένας δάσκαλος, ένας άνθρωπος να σου δώσει το χώρο και τη δύναμη να πιστέψεις ότι αυτό που κάνεις.

Διαβάσαμε το βιβλίο και τα παιδιά ζωγράφισαν τελείες.

Αρχικά στον πίνακα με μαρκαδόρους.

ΤΕΛΕΙΑ 2024 3

Στη συνέχεια με δαχτυλομπογιές

ΤΕΛΕΙΑ 2024 4 ΤΕΛΕΙΑ 2024 5

Κάθε έργο έγινε κάδρο σε κορνίζα!

ΤΕΛΕΙΑ 2024 6

Ομαδική εργασία με πολλές τελείες!!!

ΤΕΛΕΙΑ 2024 9 1

Συγχαρητήρια παιδιά για την συμμετοχή σας!!!

ΤΕΛΕΙΑ 2024 2

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοίνωση

Ανακοίνωση Αγιασμού

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε πως ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:30 π.μ.  στο προαύλιο του σχολείου.

Τα νήπια θα συνοδεύουν οι γονείς και κηδεμόνες.

Μετά τον αγιασμό, τα παιδιά θα μπούνε στις τάξεις τους και θα κάνουν την πρώτη γνωριμία με τις δασκάλες τους.

Καλή σχολική χρονιά!!!

Κάρτα επικοινωνίας:

21ο Νηπιαγωγείο Αθηνών Στοιχεία επικοινωνίας1

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοίνωση

Ανακοίνωση Αγιασμού

Αγαπητοί γονείς,

Τα νήπια θα συνοδεύουν οι γονείς και κηδεμόνες.

Καλή σχολική χρονιά!!!