Φεβρουάριος 2017

H Επιστήμη & η Τεχνολογία ταξιδεύουν στο Μετρό!

8 Φεβρουαρίου 2017 από

The lamb

H Επιστήμη & η Τεχνολογία ταξιδεύουν στο Μετρό!

Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017 (8.00 – 22.00)

Μια ημέρα γεμάτη επιστήμη στο Μετρό της Αθήνας

Με μεγάλη επιτυχία το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση Mind the Lab, που πραγματοποιήθηκε σε αρκετούς σταθμούς του μετρό της Αθήνας. Επιστήμονες, ερευνητές, εκπαιδευτικοί από το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας, το Ερευνητικό Κέντρο ΑΘΗΝΑ, την Ένωση Ελλήνων Φυσικών, το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο, τα σχολεία της Αττικής αλλά και από την Ομάδα της WRO  (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ρομποτικής), παρουσίασαν διάφορα θέματα και πειράματα στους έκπληκτους αρκετές φορές επιβάτες που βρέθηκαν εκεί.

Mind

Οι μαθητές του σχολείου μας στο σταθμό του μετρό Αλιμος παρουσίασαν πειράματα από τον Ομιλο Βιολογίας και Χημείας και Project Χημείας, για τα οποία οι επισκέπτες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον. Οι μαθητές που έλαβαν μέρος ήταν οι εξής:

Από την Α τάξη:

ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΑΓΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΜΕΓΑΛΟΚΟΝΟΜΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

ΣΤΥΛΙΑΡΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΝΑ ΛΕΥΚΟΘΕΑ

ΝΙΚΗΤΕΑ ΣΑΒΒΙΝΑ

ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΑΛΕΡΤΑΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ

ΒΕΝΕΡΗ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ

ΤΣΑΟΥΣΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ

Από τη Β τάξη:

ΜΑΛΕΖΑ ΓΕΩΡΓΙΑ &

ΜΟΥΛΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ από την Β΄τάξη.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βλάσση Μαρία και Κωσταρίδης Παναγιώτης

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ: https://drive.google.com/file/d/0Bx98IrBM9J7FeG9OWHZhai1jcGM/view?usp=sharing

Κατηγορία Δραστηριότητες 2016-2017 | 1 σχόλιο »